Americké volby budou těsné, rozhodnout může i menšinové téma. Třeba Izrael nebo potraty, domnívá se amerikanista Pondělíček
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová formálně přijala nominaci do listopadových prezidentských voleb. Na sjezdu vytyčila priority své zahraniční i domácí politiky. Mimo jiné i téma přerušení těhotenství. „Potraty nemusí nutně motivovat velkou většinu amerického voličstva, ale zase většinou ty, které motivuje, tak motivuje velice silně,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí amerikanista z Univerzity Karlovy Jiří Pondělíček.
Kamala Harrisová přednesla podle komentátorů, co se týče zahraniční politiky, dosud své nejvýraznější prohlášení.
Čtěte také
Uvedla, že by nesmlouvala s tyrany nebo diktátory. Slíbila, že bude stát na straně Ukrajiny, která se brání ruské agresi a na straně spojenců v Severoatlantické alianci. Dále se vyjadřovala kriticky k situaci v Izraeli.
„Pro demokraty je vojenská operace, která následovala po teroristickém útoku Hamásu, problematická záležitost, jelikož v Demokratické straně sílí hlasy, které jsou vůči Izraeli kritické. Ale také omlouvající některé teroristické činy,“ konstatuje amerikanista Pondělíček.
Byť témata zahraniční politiky ustupují do pozadí před tématy domácími, i toto může volby rozhodnout.
„Vzhledem k tomu, jak se očekává, že budou volby těsné, i malá voličská skupina, která je motivovaná jedním silným tématem, může volby rozhodnout už třeba jenom tím, že zůstane doma,“ vysvětluje odborník.
Inflace, imigrace, potraty
Kamala Harrisová ale představila i plány, jak řešit rostoucí životní náklady, imigraci a prosazovat osobní svobody včetně práva žen na potrat.
„To jsou tři klíčová témata. Právě potraty nemusí nutně motivovat velkou většinu amerického voličstva, ale zase většinou ty, které motivuje, tak motivuje velice silně,“ podotýká Pondělíček.
Jako příklad uvádí okamžik, kdy americký ústavní soud zrušil garanci práva na potrat. Demokratům se nicméně zvedla podpora v místech, kde uspořádali referenda o ochraně tohoto práva.
„To je něco, co by chtěli zopakovat. Zvýšit třeba o pár procentních bodů volební účast svých voliček a voličů, a volby tím rozhodnout,“ uzavírá amerikanista.
Proč je nevděčná funkce viceprezidentky? Které významné osobnosti podporují Kamalu Harrisovou? A jak kampaň ovlivnil pokus o atentát na exprezidenta Donalda Trumpa? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Politolog Jelínek: Kamala Harrisová jako prezidentka USA? Demokraté zatáhli za záchrannou brzdu
Jak složitou soupeřkou může být Kamala Harrisová pro Donalda Trumpa? Politolog Lukáš Jelínek se také zamyslí nad tím, jak se liší voličské uvažování v USA a v Evropě.
-
Politolog: Odchod Bidena demokratům pomůže. Trumpa ale může porazit jen někdo se silným příběhem
Americký prezident Joe Biden odstoupil z kandidatury na prezidenta. Nakolik může jeho krok demokratům ublížit? A kdo jej v boji o Bílý dům nahradí?
-
Klidnější situace v USA po pokusu o atentát? Do voleb nevydrží, říká amerikanista Pondělíček
Amerikanista Jiří Pondělíček okomentuje dopady střelby na Donalda Trumpa. Ovlivní americkou politiku a volby? A jaké se v souvislosti s útokem objevují konspirační teorie?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.