28. ledna – Jak se léčí plešatost?
V Meteoru vám tentokrát budeme vyprávět, proč se americký profesor na jihu Moravy schoval při odebírání vzorku pod černou deku a jaký objev tím pomohl odhalit. Dozvíte se od nás, jak začala globální změna klimatu ovlivňovat hnízdění největších ptáků světa nebo jak oteplení vody způsobí, že ryby „ztratí hlavu“.
Pokud znáte někoho, kdo nosí sádru na zlomené dominantní ruce, může vás zajímat, že se mu tím právě mění struktura v mozku. Zaletíme se podívat za nejhlasitějším ptákem světa a pak poradíme plešatým, jak si do konce života zachovat bujnou kštici. Slovy profesora, který o tom vypráví: „tuto metodu bych viděl, věru, jako krajní“. Mimochodem, víte, co má společného pampeliška a plešatý muž?
To vše vám prozradí Meteor, který vysílá Dvojka Českého rozhlasu každou sobotu od 8.05.
SOUTĚŽ
Pokud vás v dnešním Meteoru zaujala zpráva o možnosti přihlásit se do soutěže popularizátorů vědy, zvané FameLab, její přihlášku najdete na stránkách pořadatele: British Council Praha. Meteor Vám drží palce.
VIDEA z loňského ročníku soutěže si můžete prohlédnout zde:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.