Ztráty jsou vždy bolestné. Lze v nich ale vidět i nálezy. Omeletky Haliny Pawlowské

13. červen 2021

Člověk by měl v životě vždycky počítat s tím, že něco ztratí. Nikdy by ale neměl ztratit naději, že něco najde… Ztráty a nálezy aneb Co život dal a vzal jsou tématem dnešních Omeletek Haliny Pawlowské.

Když bylo mému otci devadesát, dělali s ním rozhovor do novin, které vycházejí v naší městské části. Redaktor s otcem hovořil o všem možném a mimo jiné se zeptal: ,Měl jste šťastné dětství?‘ A tatínek se zamyslel a pronesl: ,Ano – zatím ano.‘

Vítězit s optimismem

K dnešnímu tématu inspirovala Halinu Pawlowskou kniha americké spisovatelky Betty MacDonaldové Vejce a já.

Betty MacDonaldová psala o své rodině, mamince a pěti sourozencích, psala o svých přátelích a dvou dcerách, o životě za světové ekonomické krize, o válečných letech, o tom, jak se přestěhovala na ostrov, a taky o tom, jak dostala tuberkulózu. Skoro každý radostný okamžik jejího života byl vykompenzován smutkem, ale v Betty vždy zvítězil optimismus a láska.

Ztráty beru taoisticky

Ztráty a nálezy provázejí Jana Jiráně, herce, režiséra a muzikanta, celý život. Ztráty beru taoisticky. I když džbán nemá nic, má smysl. A i když jsou ztráty bolestné, podívá-li se na ně člověk s nadhledem, může ve ztrátách vidět nálezy.

Já jsem například ztratil své jméno. Můj tatínek se narodil jako pohrobek, takže já celý život nosím jméno po nevlastním dědečkovi. Můj vlastní dědeček se jmenoval Novák. Ale ztráta tohoto příjmení, které se píše všude jako vzor, mi vlastně pomohla, že nemám tohle složenkové jméno.

Králík jako medvěd

Dnes se mi díky omeletkovému tématu vybavilo, jak jsem kdysi od manžela dostala k Vánocům kožíšek, svěřuje se Halina Pawlowská.

Byl takový krémově hnědý a moc se mi líbil. Moje sedmiletá dcera Natálka si ho hladila a pak najednou řekla: ,Mami a ten kožich je z medvěda?‘ Zasmála jsem se: ,Kdepak, ten je z králíka!‘ „A dcera až hekla údivem a vzdychla: ,To ale musel bejt pořádně velkej králík!‘

V Omeletkách ještě zazní příběh posluchačky Marie Brabcové Tykání. Svoji povídku Hra na co kdyby přečte Halina Pawlowská. A protože je už skoro léto, přidá recept na jednoduchý mražený borůvkový dezert.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , opa
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.