Ztracený deník reportéra Mortona. Měla to být jeho životní reportáž. Pak ale přišli nacisti...
Joe Morton byl jediným americkým válečným reportérem, kterého poté, co padl do zajetí, nacisti bez soudu popravili. Jeho osudem se stalo Slovensko, kam se vydal bezprostředně po vypuknutí národního povstání, aby napsal svoji životní reportáž. Na Slovensku po něm zůstaly nejenom vzpomínky, ale také velké tajemství. Tajemství jeho deníku. Kde je mu konec, se rozhodl vypátrat Stanislav Motl.
Související
-
Čas ten mi byl požehnáním... Z válečných deníků Alice Masarykové
Dcera TGM za války pracovala v pardubické Karanténě jako zdravotní sestra. Její deník vypovídá o hrůzách války z naprosto odlišného úhlu, než na který jste zvyklí.
-
S gestapem se poprala. Za spolupráci s odbojem ji popravili. Osudové ženy: novinářka Inka Bernášková
Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s TGM. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech.
-
1188. schůzka: Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit k tomu ty druhé parchanty
To jsou slova amerického generála George Smithe Pattona. Pronesl je v časech druhé světové války, platí však i pro světovou válku, označovanou jako první.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.