Ztraceni v poušti. Stanislav Motl listuje v denících letců, které svět považoval za mrtvé
Bylo jich devět. Muži, kteří se v roce 1943 vydali na svůj první bojový let. Od té doby je už nikdo nikdy nespatřil. Kam zmizeli? Poslouchejte do pondělí 6. dubna 2020.
O jejich zmizení kolovaly dohady a legendy. Všeobecně se mělo za to, že zahynuli. Oni však přežili. Bojovali pak o holý život uprostřed rozpálené pouště. Bez vody, bez jídla. Svět se o jejich tragickém osudu dozvěděl až po mnoha letech. Poté, co byly objeveny deníky dvou ze ztracených mužů. Dodnes jsou strhujícím svědectvím velkého životního zápasu, v němž se z poražených stali vítězové.
Související
-
Stíhači a bombardéři: Čechoslováci v kokpitech druhé světové války
15. března 1939 došlo k německé okupaci Čech, Moravy a Slezska. Československá armáda byla rozpuštěna a s ní i její letectvo. Tisícovky pilotů stály před otázkou co dál.
-
Králové nebe: Nebylo jen RAF. Poslechněte si o osudu československých pilotů ve službách Sovětů
Hned po okupaci Čech, Moravy a Slezska bylo rozpuštěno Československé letectvo a víc jak tisícovka našich pilotů se vydala ilegální cestou na západ.
-
Ve stínu: osud vojenský pilotů a československého letectví po válce
Po skončení 2. světové války bylo nutné obnovit Československou armádu a s ní i její nedílnou součást – letectvo, a to jak vojenské, tak i civilní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.