Zranění páteře bylo pro Karla IV. životním zastavením, soudí ortoped Bartoníček

13. březen 2020

„My Češi máme jeden obrovský primát. Máme prozkoumané kostní pozůstatky řady našich historických osobností,“ zdůraznil v Blízkých setkáních ortoped Jan Bartoníček.

Na skeletu je toho prý vidět hodně. „Říká se, že Jiří z Poděbrad nechal otrávit Ladislava Pohrobka. Až v roce 1986 se zjistilo, že zemřel na akutní leukémii. Profesor Vlček tak po 400 letech očistil Jiřího z Poděbrad z tohoto nařčení.“

Dva Karlové

Logo

Zajímavé jsou i kosti Karla IV. Výzkum totiž ukázal, že byli dva Karlové. „Kolem roku 1350 utrpěl těžké poranění krční páteře, které ho málem stálo život. Na lože ulehl jako nevycválaný kluk a vstal jako státník,“ popisuje odborník Tereze Kostkové.

„Během té doby měl čas všechno přehodnotit. Bylo to jeho zásadní životní zastavení.“ Karel IV. měl i řadu jiných drobných poranění. Příčinou jeho smrti byla zlomenina stehenní kosti. „Ukázalo to Karla nejen jako císaře, ale i jako obyčejného pacienta. Ono ho to zlidštilo.“

Jak složité jsou cesty ortopedie? Jak se léčilo v dávných dobách? Kdy začal hrát fotbal?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.