Otec vlasti. Život Karla IV. – mýty, legendy a fakta

29. květen 2016

V rozhlasovém dokumentu komentují karlovské mýty dva významní odborníci: historik Petr Čornej a znalec středověkého umění Jan Royt. Jejich výklad doplňují pasáže z dobových kronik a z Karlovy autobiografie Vita Caroli i ukázky z populárních adaptací, které dnes vytvářejí panovníkův obraz ve všeobecném povědomí. Ale taky různé webové stránky a internetové diskuse, kde se to fantastickými domněnkami jen hemží.

Životní příběh Karla IV. je však zajímavý i bez esoterických, numerologických nebo magických aspektů: Vzdělanec hovořící pěti jazyky. Ale i dobrodruh, který se nevyhýbal nebezpečí a miloval rytířská klání. Cílevědomý muž, jemuž záleželo na tom, jaký bude jeho obraz v očích příštích generací.

Schopný státník a obratný vyjednávač, který i při výběru manželek myslel na rozkvět své říše. Není divu, že se kolem mimořádné osobnosti římského císaře a českého krále Karla IV. objevují i legendy, které mají ke skutečnosti hodně daleko.

Slasti otce vlasti během Noci na Karlštejně

Karel IV. je hrdinou četných kronikářských zápisů své doby, mnoha historických i literárních děl a dnes i rozhlasových a filmových adaptací. Jednou z nejpopulárnějších je Podskalského film Noc na Karlštejně podle divadelní předlohy Jaroslava Vrchlického.

Vrchlický sice zalidnil svou hru skutečnými historickými postavami, ale hodně si toho v zájmu atraktivního děje také vymyslel. A podobně to je i s dalšími díly, která velký panovník inspiroval.

Jak to doopravdy bylo se ženami na Karlštejně

Jaké vlastně prožil malý kralevic dětství? Jak to bylo s jeho češstvím? Kterou z celkem čtyř manželek měl opravdu rád a kterému ze svých dětí dával přednost? Proč tolik významných staveb nese jeho jméno? A jak to doopravdy bylo se ženami na Karlštejně?

Logo

Někdy jsme odkázáni jen na domněnky. Hodně toho ale můžeme zjistit z historických pramenů. Pořad doplňuje dobová hudba včetně skladeb, které nejspíš Karel IV. na svém dvoře nebo v chrámech opravdu slýchal.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...