Známý neznámý Pavel Lion. Stanislav Motl odvíjí příběh malého novináře
Nezachovala se po něm jediná fotografie. Jen pár novinových článků, rozepsaný román a hrst vzpomínek. Bylo mu teprve 14 let. Dokument o něm poslouchejte do pondělí 30. prosince 2019.
Mohl být možná dobrým novinářem, spisovatelem, scenáristou… Bohužel i on byl nucen žít v čase velkého stmívání. V čase, který určil dalším stovkám tisíc jiných talentovaných chlapců a dívek, aby se jejich naděje a sny nedočkaly svého naplnění.
V encyklopediích se o Pavlovi Lionovi píše: V Terezíně byl později ubytován na chlapeckém domově Nešarim, kde byl šéfredaktorem tajného časopisu Rim-Rim-Rim. Na podzim 1944 byl odvezen do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Tady byl i s matkou a mladším bratrem zavražděn.
V dokumentu hovoří Jiří Kotouč, František Tichý a studenti Tomáš Kudláček, Matyáš Bureš a Jakub Fojtík. V pořadu je použita píseň ze soukromého CD Slova zní zpoza zdi, autor hudby Vít Nejedlý, slova z časopisu Rim-Rim-Rim, zpívají studenti z Přírodní školy v Praze 7.
Související
-
Vysmíval se lásce a pak kvůli ženě dobrovolně nastoupil do transportu. Karel Poláček
Jeden z nejlepších českých humoristů, člen „bücherkommanda“. Vysmíval se všemu a Příběhy slavných vás přesvědčí, že ho humor nepřešel ani v koncentráku.
-
Popravili ji v Mauthausenu, zatímco se diváci bavili jejím filmem. Osudové ženy: Anna Letenská
Herečku nacisti popravili v koncentračním táboře, když jí bylo 38 let. Jen proto, že byl manžel Vladislav Čaloun součástí odboje.
-
Šel jsem dlouhými cestami. Dokument o koncentračním táboře v Letech
Dokumentaristé Filip Černý a Ivan Studený vyrazili se skupinou romských teenagerů z českobudějovického sídliště Máj do romského koncentračního tábora v Letech. Od r...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.