Známý neznámý Pavel Lion. Stanislav Motl odvíjí příběh malého novináře

Nezachovala se po něm jediná fotografie. Jen pár novinových článků, rozepsaný román a hrst vzpomínek. Bylo mu teprve 14 let. Dokument o něm poslouchejte do pondělí 30. prosince 2019.

Mohl být možná dobrým novinářem, spisovatelem, scenáristou… Bohužel i on byl nucen žít v čase velkého stmívání. V čase, který určil dalším stovkám tisíc jiných talentovaných chlapců a dívek, aby se jejich naděje a sny nedočkaly svého naplnění.

V encyklopediích se o Pavlovi Lionovi píše: V Terezíně byl později ubytován na chlapeckém domově Nešarim, kde byl šéfredaktorem tajného časopisu Rim-Rim-Rim. Na podzim 1944 byl odvezen do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Tady byl i s matkou a mladším bratrem zavražděn.

V dokumentu hovoří Jiří Kotouč, František Tichý a studenti Tomáš Kudláček, Matyáš Bureš a Jakub Fojtík. V pořadu je použita píseň ze soukromého CD Slova zní zpoza zdi, autor hudby Vít Nejedlý, slova z časopisu Rim-Rim-Rim, zpívají studenti z Přírodní školy v Praze 7.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser