Známý neznámý Pavel Lion. Stanislav Motl odvíjí příběh malého novináře

Nezachovala se po něm jediná fotografie. Jen pár novinových článků, rozepsaný román a hrst vzpomínek. Bylo mu teprve 14 let. Dokument o něm poslouchejte do pondělí 30. prosince 2019.

Mohl být možná dobrým novinářem, spisovatelem, scenáristou… Bohužel i on byl nucen žít v čase velkého stmívání. V čase, který určil dalším stovkám tisíc jiných talentovaných chlapců a dívek, aby se jejich naděje a sny nedočkaly svého naplnění.

V encyklopediích se o Pavlovi Lionovi píše: V Terezíně byl později ubytován na chlapeckém domově Nešarim, kde byl šéfredaktorem tajného časopisu Rim-Rim-Rim. Na podzim 1944 byl odvezen do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Tady byl i s matkou a mladším bratrem zavražděn.

V dokumentu hovoří Jiří Kotouč, František Tichý a studenti Tomáš Kudláček, Matyáš Bureš a Jakub Fojtík. V pořadu je použita píseň ze soukromého CD Slova zní zpoza zdi, autor hudby Vít Nejedlý, slova z časopisu Rim-Rim-Rim, zpívají studenti z Přírodní školy v Praze 7.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.