Známý neznámý Pavel Lion. Stanislav Motl odvíjí příběh malého novináře

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Malva Schalek: Příjezd do Terezína (mezi lety 1942–1944)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nezachovala se po něm jediná fotografie. Jen pár novinových článků, rozepsaný román a hrst vzpomínek. Bylo mu teprve 14 let. Dokument o něm poslouchejte do pondělí 30. prosince 2019.

Mohl být možná dobrým novinářem, spisovatelem, scenáristou… Bohužel i on byl nucen žít v čase velkého stmívání. V čase, který určil dalším stovkám tisíc jiných talentovaných chlapců a dívek, aby se jejich naděje a sny nedočkaly svého naplnění.

V encyklopediích se o Pavlovi Lionovi píše: V Terezíně byl později ubytován na chlapeckém domově Nešarim, kde byl šéfredaktorem tajného časopisu Rim-Rim-Rim. Na podzim 1944 byl odvezen do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Tady byl i s matkou a mladším bratrem zavražděn.

V dokumentu hovoří Jiří Kotouč, František Tichý a studenti Tomáš Kudláček, Matyáš Bureš a Jakub Fojtík. V pořadu je použita píseň ze soukromého CD Slova zní zpoza zdi, autor hudby Vít Nejedlý, slova z časopisu Rim-Rim-Rim, zpívají studenti z Přírodní školy v Praze 7.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.