Znalý zahradník dokáže chlévským hnojem přidat půdě vynikající vlastností

29. únor 2012
Rada pro tento den

Není ovšem hnůj jako hnůj. Některý se rozkládá a uvolňuje živiny velmi pomalu, jiný naopak reaguje rychle a produkuje velké množství tepla. Také obsah živin je rozdílný.

Hnůj má rozdílné vlastnosti
Čerstvý kravský hnůj z chovů se slaměnou podestýlkou představuje mírné a vyvážené hnojivo se všemi důležitými živinami. Můžeme ho použít do kompostovacího sila, nesmíme do něj však přidávat vápno. To je zapovězeno při každém kompostování s přídavkem jakéhokoli živočišného hnojiva. Vápno by na sebe navázalo drahocenný dusík obsažený v hnojivu, a tím by zamezilo jeho zužitkování. Koňský hnůj patří mezi výhřevná hnojiva, lze s ním „vytápět“ pařeniště. Obsah výživných látek je podobný kravskému hnoji. Obě hnojiva mohou být v kompostéru společně. Koňský hnůj zajistí výživu náročných rostlin. Prasečí hnůj je příkladem „studeného“ hnoje s pomalým rozkladem. Obsahuje hodně draslíku, málo dusíku a téměř žádný vápník. Kompostovaným prasečím hnojem prokážeme dobrou službu především celeru, pórku a maliníkům.

Ne každý je ideální pro půdu
Ovčí, kozí a králičí hnůj se rychle rozkládá, proto by s ním měl každý zahrádkář zacházet obezřetně. Příliš mnoho dusíku může zapříčinit nepřiměřeně bujný růst. Tento hnůj bychom měli vždy kompostovat, ať už samostatně, nebo ve směsi s jiným hnojem. V syrovém stavu může rostliny spálit. Hodí se především pro zeleniny s vysokými nároky na živiny. Slepičí, kachní a holubí trus se též vyznačuje rychlým rozkladem a uvolněním velkého množství dusíku. Na záhony esmí přijít výhradně v kompostu, případně v podobě hnojůvky. Nikdy nepoužíváme trus z velkochovů! Vzhledem k rychlému rozkladu vzniká nebezpečí spálení rostlin. Drůbeží trus se hodí pro zeleniny s výraznými nároky na živiny. Díky vysokému obsahu fosforu podporuje tvorbu květů. Můžeme ho přidávat k zahradním i balkonovým květinám, ale jen v nepatrných dávkách.

Další informace o hnoji přirozeném i granulovaném najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.