Ženich, nebo podvodník?

Dva neuvěřitelné případy podvodníčků z časů Karla Čapka. Jeden sliboval sňatky a životní pojistku najednou. Druhý sám sehrál roli všech svatebčanů.

Formát mezi podvodníky byl Bohumil Jirásek. Tenhle rozvedený otec tří dětí seděl dvakrát ještě před válkou (dohromady 12 let). Ale stejně ho zase vzali jako úředníka do pojišťovny Viktoria. A když ho vyhodili pro nespolehlivost, tvrdil, že odešel jako vlastenec sám (šlo o německou pojišťovnu).

„Ředitel“ Bohumil Jirásek

Byl to pohotový řečník. Lidem za peníze slíbil cokoli: dobré místo, bohatého partnera (sám sňatek sliboval obvykle několika ženám najednou), levnou nemovitost nebo odprodej životních pojistek od údajně beznadějně nemocných lidí. Podvodů s pojistkami udělal na 150. Přišel si na milion.

V posledním zaměstnání ukradl formuláře s hlavičkou pojišťovny, na které psal falešné smlouvy. Oběti získával přes inzeráty. Představoval se jako ředitel pojišťovny. Nabízel sňatek i pojištění zároveň. A ženy mu dávaly vkladní knížky, skvosty, po zemřelých manželích cenné papíry, úpisy, peníze…

Sňatkové podvody byly v té době běžné. Svědčí o tom i například Příběh sňatkového podvodníka z Povídek z druhé kapsy (1929) Karla Čapka. Úplně jiným případem, který ale taky mohl být Čapkovi inspirací, se zabývá díl Kde jsou děti?

Když se to provalilo, přišlo na něj na 200 udání. „Podvod pod 20 000 už nebereme. To si jen zapíšeme,“ svěřil se jeden úředník dobovému tisku. Nakonec ho ale soudili jen za 26 případů. Podvedené ženy se většinou bály ostudy a žaloby stáhly. A to některé z nich přišly o celý svůj majetek.

V roce 1929 dostal 56letý Jirásek 3,5 roku těžkého žaláře a pokutu 140 000 korun. Podle dobového tisku ze soudní síně odešel, až když dozorci vyprázdnili chodbu plnou rozladěných podvedených „klientek“.

„Plukovník“ Václav Těšínský

Dobový tisk o Václavu Těšínském

Do historie českého zločinu se zapsal ještě jeden sňatkový podvodník Václav Těšínský. V policejní evidenci je u jeho jména a fotografie napsáno: „Narodil se roku 1895 v Písku, vdovec, otec tříletého syna. Dosud třikrát trestaný, sňatkový podvodník. Vydává se s oblibou za inženýra nebo stavitele.“

Peníze obvykle vymámil i z příbuzných své „budoucí manželky“. V srpnu 1935 dovedl 36letý Těšínský svou druhou identitu (tentokrát plukovníka) do neuvěřitelných rozměrů. Uvěřila mu i dcera radního Bohumila Koníčková. Z její rodiny vytáhl 5000 korun a pak se originálně vyhnul svatbě.

Den před první termínem přišel do bytu Koníčkových s ovázaným prstem. Prý se sám postřelil. A tak svatbu odložili. Napodruhé tvrdil, že byl odvelen na tajnou misi, ale obřad že může proběhnout po telefonu. Hravě přitom do sluchátka odmluvil jak sebe, tak roli svého velitele, ale i roli vojenského kaplana.

Případ Václava Těšínského v dobovém tisku

Druhý den si navíc nevěstu odvezl na svatební cestu. Když to prasklo, dostal půl roku vězení natvrdo a k tomu úhradu dluhu a škody za svatební výdaje ve výši 19 000 korun. Nejvíc samozřejmě utrpěla čest slečny Koníčkové. Naštěstí se později vdala. Za četníka.

Účinkují: Jiří Klem, Ladislav Hampl, Aleš Procházka, Jiří Žák, Marika Procházková, Jaromír Meduna, Klára Suchá, Jaroslav Vlach

Scénář: Bronislava Janečková a Miloš Vaněček

Režie: Vít Vencl

Zvuk: Petr Šplíchal

Premiéra: 21. prosince 2016

autoři: Bronislava Janečková , rota , Miloš Vaněček
Spustit audio

Související