Zdobení velikonočních vajec: vyškrabávání do barevného vosku
Je to nenáročná technika zdobení vajíček, kterou zvládne určitě každý.
K práci budeme kromě vyfouknutých vajíček potřebovat: barevné voskové pastelky podle naší volby, špejle, dřevěné korálky pro uchycení vajíčka na špejli, svíčku, zápalky, psací pero s ostrým hrotem, hadřík nebo ubrousky a barevné stužky, provázky nebo lýka na dozdobení.
1) Vajíčka důkladně omyjeme saponátem a vodou a vysušíme je. Pak jimi protáhneme špejle a z každé strany skořápky zafixujeme dřevěným korálkem tak, aby se na špejli neprotáčely.
2) Svíčku nebo kahan zapálíme a vajíčko nad plamínkem nahřejeme. Držíme je od ohně v takové vzdálenosti, aby teplem neprasklo nebo je plamen neočadil. Po chvilce rozetřeme po vajíčku voskovou pastelku zvolené barvy a přitom budoucí kraslici pomalu otáčíme, aby z vosk neodkapával. Pracujeme rychle, vejce nemusíme nad plamínkem držet stále, stačí je pouze podle potřeby nahřívat.
3) Takto navoskované vajíčko necháme na špejli tak dlouho, až vosk zcela ztvrdne – přitom kraslicí stále otáčíme, aby byla vrstva vosku na povrchu rovnoměrná.
4) Ostrou špičkou pera začneme vyškrabávat libovolné motivy. Nejdříve vyznačíme jejich obrysy.
5) Potom v naznačených obrysech odstraníme vosk. Hotová vajíčka vyleštíme suchým, měkkým hadříkem a dozdobíme lýkem nebo stužkami.
Celý článek najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.