Zákruty života jsou zajímavé a nečekané. Pořád mě to fascinuje, přiznává Helena Třeštíková
Věnuje se časosběrným dokumentům a sama vnímá čas s nadhledem. „Snažím se v něm vidět víno, které zraje,“ svěřuje se v Blízkých setkáních. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Jak přibývají vrásky, tak si říkám, že přibývá natočeného materiálu. Tím se utěšuji a je to realita našeho života. Nedá se mu vzpouzet a já jsem ho snažila zapojit do svých služeb,“ krčí s úsměvem rameny.
Čas přináší spoustu změn. „To je pro mě celoživotní téma a nikdy mě to nepřestane zajímat. Doufám, že se mi ještě něco podaří udělat,“ říká Helena Třeštíková.
Křižovatky osudu
Při natáčení Manželských etud si představovala, jak budou příběhy pokračovat. „Říkala jsem si, jak se to bude vyvíjet. A všechno bylo jinak! Od té doby se to potvrzuje. Zákruty života jsou strašně zajímavé a nečekané. Pořád mě to fascinuje. A jak se říká, že člověk lety v profesi získá rutinu, tak tady to nehrozí. Každý natáčecí den je jiný,“ uzavírá režisérka.
Jaké byly její filmové začátky? O čem je její nový dokument Anny? Kam až ji hlavní hrdinka pustila? Podle čeho si vybírá své hrdiny svých dokumentů?
Související
-
Helena Třeštíková natočila film o Formanovi. „Jeho příběh je o tom, jak se nedat“
Dokument o Miloši Formanovi bude mít světovou premiéru za pár dní na festivalu v Cannes. V čem je Formanova osobnost i dokument o něm unikátní?
-
Mám velký strach, jak lidé Manželské etudy přijmou, přiznává dokumentaristka Hana Třeštíková
V televizi běží její časosběrné dokumenty Manželské etudy: Nová generace. Navazuje na zajímavou metodu své maminky Heleny Třeštíkové.
-
Na hrobě bych měl rád napsáno, že nefotím jen balkony, usmívá se fotograf Tomáš Třeštík
Balkonové fotky patří mezi jeho nejznámější díla. „Trochu se tomu směji. Nápad vznikl úplnou náhodou a nepovažuji ho za nekonečně úžasný,“ vysvětluje v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.