Mám velký strach, jak lidé Manželské etudy přijmou, přiznává dokumentaristka Hana Třeštíková
V televizi běží její časosběrné dokumenty Manželské etudy: Nová generace. Navazuje na zajímavou metodu své maminky Heleny Třeštíkové.
„Když maminka s časosběrným dokumentem začínala, tak jí to hodně rozmlouvali. Dokázala ale, že tento typ vyprávění má výsledky. Obstála a lidé ji mají rádi. Já jsem na to navázala.“ vypráví v Blízkých setkáních Stáně Lekešové.
„Samozřejmě mě provází nejistota, jestli vedle maminky obstojím. Přicházím se stejným formátem, ale s novými páry. Nejsou to ti samí, co sledovala. Je to úplně jiná generace s jinými problémy. Nakonec kdo jiný by to měl natočit než já?“
Lež vyplave na povrch
Dokumetaristka Hana Třeštíková říká, že je důležité vybrat si ten správný pár. „Ideální je, když si sedneme lidsky. Musí to být lidé, kteří se nestylizují do nějaké role, nelžou nebo nepřevrací věci. To při natáčení vyplyne na povrch a ta spolupráce pak není dobrá.“
Přiznává, že trpí strachem, jak lidé projekt přijmou. „Nejvíc myslím na ty moje protagonisty. Svěřili mi svoje životy. Internet bývá krutý, a tak se bojím, že budou dostávat špatné reakce. Mám za ně velký pocit odpovědnosti.“
Připravuje s maminkou nový projekt? Jak jí ovlivnila spolupráce na Šmejdech? Umí odpočívat?
Související
-
Radka Třeštíková: Občas řeknu svému tanečníkovi, ať je zticha a dá mi pokoj
Z právničky se stala spisovatelkou a ze spisovatelky je teď momentálně tanečnice. „Lidi mě teď vnímají tak půl na půl, ale mně to nevadí,“ ujišťuje Radka Třeštíková.
-
Helena Třeštíková natočila film o Formanovi. „Jeho příběh je o tom, jak se nedat“
Dokument o Miloši Formanovi bude mít světovou premiéru za pár dní na festivalu v Cannes. V čem je Formanova osobnost i dokument o něm unikátní?
-
První povídky napsala při čekání na letadlo. Radka Třeštíková
Debutovala knihou s trochu sarkastickým názvem Dobře mi tak. Od té doby se svými hrdiny žije. Má ráda ty dobré i ty zlé. Dokud ji neopustí, nesedne si k novému psan...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.