Nevíme, kde duše v mozku je. Je to ale domeček, kde se schovává, soudí neuropsycholožka Lenka Krámská
Do jaké míry nás mozek ovládá? Jsme tím, kým jsme, i když trpíme změnami v mozku následkem nemocí? Co všechno je vidět na mozku při vyšetření? Poslechněte si Blízká setkání Terezy Kostkové, tentokrát s neuropsycholožkou, psychoterapeutkou a autorkou knížky Tajemství duše ukrytá v mozku.
Specializací Lenky Krámské je dnes epilepsie. „Mozek mě fascinoval vždycky a neuropsychologie byla přesně ta specializace, kam jsem chtěla směřovat,“ vysvětluje.
Jak daleko je lidstvo v poznávání mozku? „Jeho anatomie je probádána dokonale. Ale vyšší funkce, jako je vědomí, schopnost abstrakce nebo kritické myšlení, to jsou funkce, které nedokážeme asi nikdy dokonale zobrazit.“
Jedná se o duši? „To je téma, které se týká spíš filozofie. Nevíme, kde ta duše v mozku je. Náš mozek je ale domeček, kde se ta duše schovává,“ uzavírá s úsměvem neuropsycholožka v Blízkých setkáních.
Související
-
„Naše vědomí je světlo.“ Kvantový fyzik Rak vysvětluje, jak vzniká obraz reality v našem mozku
„Asi by nebylo rozumné zpochybňovat realitu. Otázka ale je, jak vjem reality vzniká. A co realita opravdu je,“ zamýšlí se v úvodu Nočního Mikrofóra kvantový fyzik Jan Rak.
-
Jak mozek zprostředkovává svět kolem nás? Vidíme realitu? Rozhovor s neurovědcem Jiřím Horáčkem
Mozek si s člověkem pěkně zahrává. Pravdivý obraz o realitě asi moc nedává. Dokazují to halucinace nebo duševní poruchy. Jak s realitou souvisí sny?
-
Psychonauti, meditace, drogy i rituály. Dokuseriál Na cestě o pátrání po vlastním Já
Autor dokumentu zachycuje vlastní pátrání i Novodobé Kněžky Bohyně, psychonauty, kteří provozují šamanské rituály s drogami, nebo cestu lidí, kteří hledají pomocí meditací.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.