Zákal, to je prevít!

11. květen 2012
Rada pro tento den

Při jakémkoliv zákalu postupujeme, jako když na jaře bazén odzimováváme.

Nejdříve pečlivě vyčistíme dno i stěny bazénu, košíčky čerpadla i skimmeru, propereme filtrační písek, upravíme tvrdost vody a hodnotu pH. Pokud zakalení trvá, použijeme vločkovač. Poté necháme vodu nepřetržitě filtrovat až se úplně vyčistí.

Zákaly mají různé příčiny
● Bílý zákal se tvoří při příliš vysokém pH a vyvolávají jej nerozpustné mikroskopické částečky uhličitanu vápenatého, které nezachytí filtrace. Rychlou pomocí je úprava pH na správnou hodnotu a použití přípravku Mineral minus, který sníží koncentraci vápenatých kationtů.
● Zelený zákal způsobují řasy – zejména, pokud se na dně a stěnách bazénu tvoří sliz. Zkontrolujeme hodnotu pH a koncentraci volného chloru, přidáme přípravek proti tvorbě řas, případně šokový chlorový přípravek. Po 24 hodinách přidáme vločkovač, kartáčem zbavíme stěny a dno od řas a nepřetržitě filtrujeme.
● Hnědé nebo zelené zbarvení může způsobit neupravená voda ze studny, která obsahuje větší koncentrace železa, manganu a mědi. Působením chloru se pak voda barví dozelena nebo dohněda. Ke snížení koncentrace těchto minerálů je opět vhodný přípravek Mineral minus, vločkovač a nepřetržitá filtrace.
● Černé skvrny na stěnách a na dně nejčastěji způsobují černé řasy. Nejdříve zkontrolujeme pH a koncentraci volného chloru, použijeme šokový chlorový přípravek, po 24 hodinách přidáme vločkovač, vyčistíme fólii a nepřetržitě filtrujeme. Další zákaly mohou vznikat, pokud bazénovou folii vyčistíme mýdlem a saponáty. I zde použijeme vločkovač, který vytvoří objemné sraženiny, o které se postará filtrace.

Podrobný text naleznete na webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio