Záhada utajeného dopisu. Pátrání Stanislava Motla po osudu německého komunisty, který odsoudil proces se Slánským

Německý levicový nacionalista ze severočeského Cvikova. Odpůrce nové Československé republiky. Později bytostný Čechoslovák a jeden ze zakladatelů komunistické strany. Za druhé světové války jediný Němec v československé exilové Státní radě v Londýně. Po válce autor dopisu, který ostře odsoudil proces s Rudolfem Slánským. Své komunistické souvěrce v něm obvinil mimo jiné z antisemitismu. Co se s tím dopisem stalo? A co se stalo s Karlem Kreibichem? Pátrá Stanislav Motl.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Premiéra: 15. 4. 2019
V pořadu se čte ze stati Marie Karpušové Němečtí sociální demokraté na Liberecku, z knihy historika Vladislava Jindry Dějiny Nového Boru a z knihy Stanislava Motla Cesty za oponu času.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.