Žáby, čolci a mloci v zahradním jezírku

17. duben 2013
Rada pro tento den

Skokani, ropuchy, kuňky, mloci, čolci i rosničky jsou v přírodě nepostradatelní. Jenže jsou všichni do jednoho ohrožení, jejich počty se mnohde snížily až o 90 %.

Zanikají tůňky a mokřady, kde se mohli rozmnožovat, hubí je pesticidy a insekticidy používané v zemědělství i lesnictví, trpí odvodňováním krajiny, necitlivými úpravami rybníků i zatopených lomů, spousty jich hyne pod koly aut.

Náhradní útočiště mohou kupodivu najít i na zahradě
Líbí se jim tam, zvláště, pokud je přírodě přívětivá, s pěkným jezírkem. Ideální je nádrž s různými stupni hloubky, osázená bahenními, ponořenými i na hladině vzplývavými vodními rostlinami, které však stíní jen část hladiny. V době, kdy jsou pulci ještě malí, je nutné vypnout případné filtrovací zařízení. Jezírko také nedoplňujeme chlorovanou vodou z vodovodu! V době, kdy se pulci přeměňují v žabky, potřebují pozvolný přechod z vody na souš.

Mlok skvrnitý

Vajíčka otužilých obojživelníků
Ve vodě se objevují velmi časně zjara. Černé zárodky, chráněné průsvitným rosolem, vstřebávají teplo ze slunečních paprsků. Brzy se protáhnou a promění na drobounké pulce. Ti ještě chvíli setrvají v mateřském rosolu, snědí ho, aby se posilnili, a poté se rozplavou. Dospějí za několik měsíců nebo i let, podle podmínek a druhu.

Čolek obecný

Pro pomoc i užitek
Zahradní okrasné jezírko nebo přírodní koupací jezírko bez ryb je pro ně přívětivým místem k životu. Kromě toho, že ohroženým zvířatům pomůžeme, budeme mít z jejich návštěvy velký užitek. Pulci žab se totiž živí řasami a jezírko důkladně vyčistí.

Další podrobnosti najdete na www.iReceptar.cz.

Spustit audio