Z čeho stavět dům? Z tvárnic, nebo broušených cihel?

25. září 2012
Rada pro tento den

Požadované vlastnosti zdiva dané projektem většinou splňují oba druhy moderních stavebnin. Volbu pak může ovlivnit cena, některý z technických parametrů, okolní stavby, ale i způsob výstavby, zkušenosti zedníka či stavebníka, který chce sám přiložit ruku k dílu.

S čím je tedy třeba počítat při svépomocném zdění hrubé stavby?

Ačkoliv existuje řada typů plných tvárnic či dutých cihel, pro obě technologie platí určité obecné zásady. První vrstvu plných tvárnic osazujeme do malty nanesené na izolační vrstvě, která nedovolí pronikání vlhkosti ze základů do zdi. Na další vrstvy použijeme buď maltu, nebo speciální lepidla, která nanášíme ozubenou lžící v tenké vrstvě buď na ložné i styčné plochy, nebo u tvárnic s perem a drážkou pouze na ložnou plochu. Tvárnice pokládáme, nešoupeme je, abychom nanesené pojivo nesetřeli.

Pozor na rozestupy

Mezi tvárnicemi nesmí být mezery větší než 3 mm, posazení tvárnic proto musí být zcela vodorovné. Dodatečné vyrovnávání je velmi obtížné, ne-li nemožné.

Dodržujeme pravidla vazby

Stěny delší než 17 m vyžadují dilatační spáru, nebo musí být zalomené. Příčky či nosné stěn různých vlastností se propojují například ocelovými pásky nebo montážní pěnou, aby byla umožněna jejich oddělená deformace. Do příček delších než 6 m bychom měli vkládat pomocnou výztuž.

Při výstavbě z broušených cihel musíme dbát o naprosto přesné zdění

Nejnáročnější je založení, tedy položení první řady cihel, která se zpravidla pokládá do maltového lože na pevném odizolovaném podkladu. Každá odchylka se totiž přenáší do dalších řad a chybu pak nelze jednoduše odstranit.
Podle první řady založíme rohy a cihly shora zasouváme tak, aby pera zapadala do drážek, přičemž předtím na ložnou plochu spodní řady naneseme pojivo. Tím může být speciální polyuretanová pěna či milimetrová vrstva speciální malty
Příčky se s nosnými zdmi propojují plochými kotvami z nerezové oceli, které se do nosné zdi musí vkládat už v průběhu zdění.

Další informace o zdění různými typy plných tvárnic a dutých cihel najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.