Wilhelm Conrad Röntgen. Muž, který objevil paprsky X

28. prosinec 2021

Když před sto dvaceti šesti lety oznámil Wilhelm Conrad Röntgen svůj objev paprsků X, nikdo nemohl tušit, jaký význam bude tento objev mít. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Velký německý fyzik širokého přírodovědného vzdělání, univerzitní profesor a neúnavný experimentátor se dočkal uznání svých kolegů až ve čtyřiceti letech. Když objevil neviditelné záření, které nese jeho jméno, bylo mu padesát.

O čestné tituly nestál

Výsledky svého bádání zásadně ovlivnil vývoj moderní fyziky, medicíny, biologie, chemie i řady průmyslových technologií. První nositel Nobelovy ceny za fyziku však zůstal nesmírně skromný, nestál o čestné tituly, nepřijal ani Korunní řád, kterým ho v roce 1896 bavorský princ Luitpold povýšil to šlechtického stavu.

Se svou ženou a osiřelou neteří žil neokázalým životem a svůj objev rentgenového záření si ani nenechal patentovat. Až do konce života zůstal stejným fyzikem, jakým byl do objevu paprsků X. Poctivým a seriózním badatelem, kterému se jednou poštěstilo nalézt nový, dosud neznámý přírodní jev.

Další hrdinkou Příběhů z kalendáře bude žena, která ohromila Ludvíka XV.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Zuzana Ptáčková
Spustit audio

Související