Wilhelm Conrad Röntgen. Muž, který objevil paprsky X
Když oznámil Wilhelm Conrad Röntgen svůj objev paprsků X, nikdo nemohl tušit, jaký význam to bude mít. Velký německý fyzik širokého přírodovědného vzdělání, univerzitní profesor a neúnavný experimentátor se dočkal uznání svých kolegů až ve čtyřiceti letech. Když objevil neviditelné záření, které nese jeho jméno, bylo mu padesát. Výsledky svého bádání zásadně ovlivnil vývoj moderní fyziky, medicíny, biologie, chemie i řady průmyslových technologií.
První nositel Nobelovy ceny za fyziku však zůstal nesmírně skromný, nestál o čestné tituly, nepřijal ani Korunní řád, kterým ho v roce 1896 bavorský princ Luitpold povýšil to šlechtického stavu.
Se svou ženou a osiřelou neteří žil neokázalým životem a svůj objev rentgenového záření si ani nenechal patentovat. Až do konce života zůstal stejným fyzikem, jakým byl do objevu paprsků X. Poctivým a seriózním badatelem, kterému se jednou poštěstilo nalézt nový, dosud neznámý přírodní jev.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Více než Mozart ji uchvátily rentgenové paprsky. Osudové ženy: Adéla Kochanovská
Matka si přála, aby se věnovala hudbě. Křehká žena však milovala svět čísel. Stala se světově uznávanou fyzičkou, první profesorkou inženýrství a průkopnicí rentgenografie.
-
Jaroslav Heyrovský. První český nositel Nobelovy ceny za metodu polarografie
Když se řekne první československý laureát Nobelovy ceny, každému se jistě vybaví jméno elektrochemika Jaroslava Heyrovského.
-
Profesor Otto Wichterle. Vážil si ho celý svět, jen rodná země se k němu chovala macešsky
Termín makromolekulární organická chemie většině běžných smrtelníků moc neříká. Konkaktní čočky však zná každý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka