Wilhelm Conrad Röntgen. Muž, který objevil paprsky X
Když před sto dvaceti šesti lety oznámil Wilhelm Conrad Röntgen svůj objev paprsků X, nikdo nemohl tušit, jaký význam bude tento objev mít. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Velký německý fyzik širokého přírodovědného vzdělání, univerzitní profesor a neúnavný experimentátor se dočkal uznání svých kolegů až ve čtyřiceti letech. Když objevil neviditelné záření, které nese jeho jméno, bylo mu padesát.
O čestné tituly nestál
Výsledky svého bádání zásadně ovlivnil vývoj moderní fyziky, medicíny, biologie, chemie i řady průmyslových technologií. První nositel Nobelovy ceny za fyziku však zůstal nesmírně skromný, nestál o čestné tituly, nepřijal ani Korunní řád, kterým ho v roce 1896 bavorský princ Luitpold povýšil to šlechtického stavu.
Se svou ženou a osiřelou neteří žil neokázalým životem a svůj objev rentgenového záření si ani nenechal patentovat. Až do konce života zůstal stejným fyzikem, jakým byl do objevu paprsků X. Poctivým a seriózním badatelem, kterému se jednou poštěstilo nalézt nový, dosud neznámý přírodní jev.
Další hrdinkou Příběhů z kalendáře bude žena, která ohromila Ludvíka XV.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Více než Mozart ji uchvátily rentgenové paprsky. Osudové ženy: Adéla Kochanovská
Matka si přála, aby se věnovala hudbě. Křehká žena však milovala svět čísel. Stala se světově uznávanou fyzičkou, první profesorkou inženýrství a průkopnicí rentgenografie.
-
Jaroslav Heyrovský. První český nositel Nobelovy ceny za metodu polarografie
Když se řekne první československý laureát Nobelovy ceny, každému se jistě vybaví jméno elektrochemika Jaroslava Heyrovského.
-
Profesor Otto Wichterle. Vážil si ho celý svět, jen rodná země se k němu chovala macešsky
Termín makromolekulární organická chemie většině běžných smrtelníků moc neříká. Konkaktní čočky však zná každý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.