Výkřik hrůzy. Premiérový případ Historie českého zločinu
V roce 1960 vytáhli rybáři z Vltavy nedaleko Libeňského mostu mrtvolu starého muže. Vyšetřovací verze se přikláněla k srdečnímu záchvatu s následkem utonutí. Pitva i obsah kapes ale naznačovaly něco jiného...
Pitva pod vedením věhlasného prof. Tesaře potvrdila smrt utopením. Kde se ale vzaly na hlavě oběti dvě rány, způsobené tupým předmětem? K vyšetřovací verzi, že se muž zřítil ze stráně, přivodil si při tom zranění, spadl do vody a utopil se, přibyla verze druhá. Vražda.
Identifikace mrtvého byla obtížná. Na místě totiž nebyly nalezeny žádné osobní doklady oběti. Důležitým vodítkem ale byla drážní píšťalka a patnáct železničních jízdenek, které měl starý pán v kapse.
Nadporučík Vilém Chylík a podporučík Evžen Strejček se tedy vydali na pražská nádraží. Stopy je zavedly do svérázného prostředí důchodců, kteří s oblibou trávili svůj čas v nádražních halách a v přilehlých parcích. Podstatné svědectví vydal ale i jeden z rybářů. V paměti mu utkvěl „dědek“, který nebyl žádná suchá větvička, ale pořádná vazba.
Související
-
Výstřel ve tmě. Vraha usvědčily jeho boty
Večer 22. března 1930 zaslechli obyvatelé jihomoravské obce Přibice od lesa výstřel a zoufalé volání o pomoc. Na místě našli těžce zraněného nadlesního Hlaváčka.
-
Tělo skryla voda. Vraha vyslýchala policie mezi prvními. Jak mu ale zločin dokázat?
Když plzeňští policisté vyjížděli na základě oznámení k vodní elektrárně na Berounce, tušili, že hrůzný nález bude souviset s mužem pohřešovaným už od listopadu 2010.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.