Loupež ve Spálené ulici. Policejní rada Vaňásek na stopě ruského emigranta, kterému vraždy nebyly cizí

Lidé se sbíhali a sbírali z chodníku zlaté náušnice, prstýnky a další cennosti. Muž, který je 12. června roku 1930 v Praze ztrácel, běžel velmi rychle a na jeho béžovém kabátě byly skvrny od krve. Netrvalo dlouho a brzy bylo jasné proč.

Autorka projektu: Bronislava Janáčková
Host: Miloš Vaněček
Účinkují: Kamil Halbich, Svatopluk Schuller, Otakar Brousek ml., Ivan Řezáč, Michal Zelenka, Martina Hudečková, Karolína Půčková, Tomáš Töpfer, Marek Holý
Připravili: Bronislava Janečková, Miloš Vaněček
Zvukový mistr: Radek Veselý
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 12. 1. 2022

Zprávu o vyloupení zlatnictví ve Spálené ulici dostali pražští kriminalisté z pověstné pražské čtyřky o několik minut později. Vyšetřování se ujal sám vládní policejní rada Josef Vaňásek. Do svého týmu si přizval mladičkého, ale velmi schopného, policejního koncipienta Zdeňka Borkovce, budoucího slavného detektiva.

A věděl proč. Na místě totiž zůstal smrtelně zraněný syn majitele obchodu Rudolf Havrda. Brzy bylo navíc jasné, že si pachatel dal při loupeži záležet. Odnesl si zlaté šperky a hodinky v hodnotě přes 150 000 korun.

Síla tisku

Ten den vyšlo zvláštní vydání Národní politiky věnované této loupeži. Všech 50 tisíc výtisků bylo během chvíle rozebráno. I díky tomu se kriminalistům brzy ozval důvěryhodný svědek – pražský taxikář, který osudného dne svezl dva podivné muže. Jeden z nich mluvil rusky a navzdory dešti měl na očích tmavé brýle.

Kriminalisté se neprodleně vydali po jejich stopách. Brzy zjistili, že muži, kteří měli velmi naspěch, mají namířeno vlakem do Plzně. Policejní ředitelství v Plzni bylo ihned po zavolání rady Vaňáska v pohotovosti. Operaci řídili inspektoři Václav Zítek a Ladislav Frömer.

Honička na nádraží

Během hodiny se přesunula na nádraží asi dvacítka policistů. Po příjezdu vlaku se policisté s posilou členů civilní stráže rozestavěli podél vlakové soupravy. Bylo zajištěno, aby v čase revize cestujících nikdo nevystupoval. Tři dvojice policistů procházely vlak.

Z vlaku ale najednou vystoupil urostlý muž v tmavých brýlích. U sebe měl podivně těžký bochník chleba a na otázky kriminalistů odpovídal rusky. Vzdát se ale nehodlal...   

autoři: Bronislava Janečková , opa
Spustit audio

Související