Loupež ve Spálené ulici. Policejní rada Vaňásek na stopě ruského emigranta, kterému vraždy nebyly cizí
Lidé se sbíhali a sbírali z chodníku zlaté náušnice, prstýnky a další cennosti. Muž, který je 12. června roku 1930 v Praze ztrácel, běžel velmi rychle a na jeho béžovém kabátě byly skvrny od krve. Netrvalo dlouho a brzy bylo jasné proč.
Host: Miloš Vaněček
Zprávu o vyloupení zlatnictví ve Spálené ulici dostali pražští kriminalisté z pověstné pražské čtyřky o několik minut později. Vyšetřování se ujal sám vládní policejní rada Josef Vaňásek. Do svého týmu si přizval mladičkého, ale velmi schopného, policejního koncipienta Zdeňka Borkovce, budoucího slavného detektiva.
A věděl proč. Na místě totiž zůstal smrtelně zraněný syn majitele obchodu Rudolf Havrda. Brzy bylo navíc jasné, že si pachatel dal při loupeži záležet. Odnesl si zlaté šperky a hodinky v hodnotě přes 150 000 korun.
Síla tisku
Ten den vyšlo zvláštní vydání Národní politiky věnované této loupeži. Všech 50 tisíc výtisků bylo během chvíle rozebráno. I díky tomu se kriminalistům brzy ozval důvěryhodný svědek – pražský taxikář, který osudného dne svezl dva podivné muže. Jeden z nich mluvil rusky a navzdory dešti měl na očích tmavé brýle.
Kriminalisté se neprodleně vydali po jejich stopách. Brzy zjistili, že muži, kteří měli velmi naspěch, mají namířeno vlakem do Plzně. Policejní ředitelství v Plzni bylo ihned po zavolání rady Vaňáska v pohotovosti. Operaci řídili inspektoři Václav Zítek a Ladislav Frömer.
Honička na nádraží
Během hodiny se přesunula na nádraží asi dvacítka policistů. Po příjezdu vlaku se policisté s posilou členů civilní stráže rozestavěli podél vlakové soupravy. Bylo zajištěno, aby v čase revize cestujících nikdo nevystupoval. Tři dvojice policistů procházely vlak.
Z vlaku ale najednou vystoupil urostlý muž v tmavých brýlích. U sebe měl podivně těžký bochník chleba a na otázky kriminalistů odpovídal rusky. Vzdát se ale nehodlal...
Související
-
Krádež v občanské záložně. Případ podivuhodné soudržnosti obyvatel s několikrát trestanými lupiči
Případ z roku 1926 není jen prachobyčejná loupež. Představuje i hlubokou sociální sondu do života lidí na malém dělnickém předměstí. Svědčí o snaze držet při sobě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.