Výhody bylinkových čajů

19. červenec 2013
Rada pro tento den

Jak známo, černý čaj má při velmi častém pití má vliv na nepříjemné zbarvování zubů a někdy vyvolává žaludeční obtíže.

Také čaj zelený s ještě vyšším obsahem teinu, by neměl představovat náš nejčastěji přijímaný nápoj. Ani ovocné čaje v sáčku nejsou dobrou volbou; zpravidla obsahují řadu barviv, dochucujících látek a aromat.

Kdy a co máme sbírat
Naproti tomu z přírody získáme zdroje pro celou řadu "čajů" neboli nálevů, které můžeme pít celoročně, a přitom nijak nezatíží náš organismus. Mnohé jsou chutné, na chutě jiných si brzy zvykneme. Důležité je proto pamatovat na sklizeň čajových bylin včas a nasbírat jich dostatečné množství.
Výborně chutná třeba čaj ze sušeného ostružinového, malinového a jahodníkového listí, z meduňky, heřmánku či máty. Jednotlivé druhy můžeme pít odděleně, nebo je můžeme smíchat, a když do směsi přidáme ještě lipový květ nebo drcené šípky, dosáhneme vynikající chuti a zvýšíme i léčivou hodnotu bylinkového čaje.
Heřmánek uklidní žaludek, meduňka nervy a je výborná před spaním, šípky mají ohromné množství vitaminu C.

Na co pomáhají
Nasbírané natě a listy na čaj vždy sušíme zvlášť podle jednotlivých druhů a mícháme je až dokonale usušené, nebo až před přípravou čaje. Pití čajů z uvedených bylinek nijak nezatíží ani nedehydratuje organismus.Co se léčivosti týče, sluší se připomenout i další byliny, které jsou v domácích lékárničkách nejužívanější:
Řepík lékařský lze užívat denně po celý rok, pomáhá při léčbě jater, poruchách látkové výměny, kloubních onemocněních a všech zánětlivých procesech.
Nálev ze semen anýzu vonného (bedrníku anýze) se popíjel při všech otravách a dehydrataci organismu a při onemocnění dýchacích cest, jeho silice totiž dezinfikují a podporují tvorbu hlenu. Velice dobře zabírá při obtížích souvisejících s trávením, zejména proti křečím a nadýmání, kdy působí silněji než kmín či fenykl. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest.

Další tipy pro sběr, pěstování a využití léčivých rostlin najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.