Výbuch

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Následky výbuchu z 25. května 1917 v Bolevci byly ničivé. Zahynuly při něm více než tři stovky lidí
0:00
/
0:00

Plzeň se 25. května 1917 ve 13:35 otřásla mohutným výbuchem a po něm následovaly další. Je válka. Podle rakousko-uherské generality jde o sabotáž. Zjistí komisař Vaňásek, proč došlo v muniční továrně k tragédii?

Ohlušující ránu provázela mohutná tlaková vlna a muniční továrna v nedalekém Bolevci byla během hodiny srovnána se zemí. Domy praskaly a okna se tříštila i v šest kilometrů vzdálené Plzni.

Toho roku pracoval Josef Vaňásek na dislokovaném pracovišti kriminálky v Plzni. Jakmile zazněly první výbuchy, svezl se s místními hasiči, kteří jeli ke zdroji detonací do Bolevce. Byl mezi prvními, kdo na místo dorazili, a aktivně se účastnil záchranných prací. Sám vynesl z ohrožené zóny několik lidí.

Nezůstal ani kámen na kameni

Sklad munice před výbuchem. Armáda tlačila na vedení továrny, aby zvyšovala dodávky, bezpečnost musela jít stranou

Výbuchy se z místa tragédie ozývaly ještě několik dní po první detonaci. Josef Vaňásek dostal na starost asi nejhorší z možných úkolů – identifikaci mrtvých. Po těch v epicentru výbuchu nezůstalo vůbec nic, po desítkách dalších jen kousky oděvu nebo nějaká drobnost.

Zatímco armádní velitelé trvali na tom, že šlo určitě o válečnou sabotáž, komisař o tom silně pochyboval. S neblahým vývojem na frontě stále narůstal tlak na vedení muniční továrny, aby navyšovala výrobu, a to i za cenu porušování bezpečnosti…

Účinkují: Ivan Řezáč, Zuzana Slavíková-Čisáriková, Růžena Merunková, Jitka Jirsová, Ivo Theimer, Jakub Žáček, Svatopluk Schuller, Aleš Procházka, Václav Knop

Komentář: policejní historik Miloš Vaněček

Scénář: Bronislava Janečková

Režie: Dimitrij Dudík

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 12. 2. 2020

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?