Vražedný elixír lásky. Stanislav Motl o aféře, do které osobně zasáhl i císař František Josef I.
Nápoj, který měl dodat mužnou sílu a zajistit dokonalý sexuální zážitek málem zdecimoval generální štáb rakousko-uherské armády. Travičská aféra se provalila na podzim roku 1909.
Nadporučík Adolf Hofrichter z rakousko-uherského pěchotního pluku č. 14 byl velmi ambiciózní muž. Ve vojenské škole měl nejlepší výsledky, které ho přímo předurčovaly ke kariéře na vysokém armádním postu. Jeho spolužáci se do generálního štábu dostali, na rodáka z Rychnova tam už místo nezbylo.
17. listopadu 1909 zemřel v bolestech mladý kapitán generálního štábu Richard Mader – po požití zaručeného „elixíru mužnosti“, který mu ve formě pilulek přišel poštou. Vyšlo najevo, že stejná zásilka přišla dalším 11 důstojníkům štábu. Podezření padlo právě na Hofrichtera a o rychlé vyšetření travičské aféry v nejvyšším patře c. a k. armády projevil osobní zájem i sám císař František Josef I.
Byl nadporučík Adolf Hofrichter skutečně vinen, nebo se stal obětí nějaké vyšší hry? Poslechněte si, jak s odstupem 100 let celou aféru rozplétá Stanislav Motl.
Související
-
Pavel Kosatík: Opravdu musíte vědět, jestli byl Masaryk císařským levobočkem?
Mělo by se zkoumat DNA významných osobností jen proto, aby se zjistilo, kdo byli jejich rodiče? Podle publicisty vědecký pokrok nezastavíme, ale neměla by se vytratit úcta.
-
Dějiny kuchyně: Prostřeno pro Františka Josefa I.
Předposlední rakouský císař neměl zájem o opulentní hodování. Pro 60. výročí jeho vlády ale bylo připraveno 10chodové menu.
-
808. schůzka: Pohled do c. k. privátu Jeho apoštolského Veličenstva Františka Josefa I.
Vládl neuvěřitelných šedesát osm let, více než dvě třetiny století. Do té osmašedesátky mu chybělo snad pouhých 300 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka