Voda byla hluboká. Dramatický příběh mladé matky a jejích dětí šokoval Litoměřice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na Litoměřice (německy Leitmeritz) od Labe v roce 1911
0:00
/
0:00

Že nemá Apolena Staňková v hlavě všechno v pořádku, si její okolí nejdřív nepřipouštělo. Vyjít se s ní moc nedalo, za vším viděla něčí zlý úmysl. Nikdo netušil, že se schyluje k tragédii.

Přestože už měla 25letá Apolena dvě děti, byla pořád slečna. Otec jejích dětí si ji chtěl vzít, ale začaly spory o věno a pak už se se snoubenkou nedalo vydržet. Problémy s ní byly od malička, v žádném místě nevydržela. V každém viděla nepřítele, byla hádavá a nepořádná. Svým výmyslům věřila a všechny kolem sebe obviňovala.

Měla vůbec ráda dvouletého Otíka a sedmiměsíční Věrku? Těžko říct. Starala se o ně, ale city k nim najevo nedávala. Po jedné z hádek utekla z domu i s dětmi, rozhodnutá nechat je v sirotčinci. Namísto toho zamířila na veřejné záchodky, že děti potřebuje pohlídat. Byl říjen 1925.

Účinkují: Zuzana Slavíková-Čisáriková, Tomáš Novotný, Jiří Hána, Anna Theimerová, Růžena Merunková, Libor Hruška, Eva Kodešová, Miloš Mazal, Ivo Theimer

Scénář: Bronislava Janečková

Komentář: Lucie Vavříčková ze Státního oblastního archivu v Litoměřicích

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 23. 10. 2019

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.