Písecká femme fatale. Zažila domácí peklo, nebo je měla sama na svědomí?

Románek mladičké studentky a stárnoucího profesora, nevěra v italském přímořském letovisku a kulka do hlavy – to jsou kulisy případu vraždy, která otřásla jihočeským Pískem v závěru roku 1927.

Účinkují: Jaromír Meduna, Eva Kodešová, Nicole Tisotová, Marcela Nohýnková, Jakub Gottwald, Otakar Brousek ml., Michal Zelenka, Kajetán Písařovic, Tomáš Havlínek
Komentuje: PaedDr. Laděna Plucarová, ředitelka archivního odboru Státního oblastního archivu v Třeboni
Scénář: Jitka Škápíková
Režie: Jaroslav Kodeš
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 29. května 2019

Marie Lepešková pocházela z rodiny majitele obchodu s koloniálním zbožím v Železnici u Jičína. Narodila se 5. května 1887 jako Marie Malá. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka. Otec se brzy znovu oženil a z nového vztahu měl dvě děti. Marie se dobře učila a doufala, že se po absolvování gymnázia v Hradci Králové stane učitelkou. V sextě ale lyceum opustila, oficiálně kvůli nemoci. Pravým důvodem však bylo těhotenství.

Osudová chyba

O třicet let starší Vojtěch Lepeška byl mrzoutský profesor matematiky a fyziky v Písku. S devatenáctiletou studentkou Marií se seznámil přes inzerát, v němž se vydával za dobře situovaného c. k. tajemníka. Románek se neobešel bez následků, a tak byl profesor Lepeška nucen si Marii v únoru 1910 vzít.

Za dva měsíce se jim narodila dceruška Marie. Očekávané štěstí se ale nedostavilo. Manželství bylo plné hádek, Lepeškových nevěr a oboustranné nespokojenosti. Dcera, kterou nikdy neuznal za svou, putovala do péče k Mariiným rodičům a po jejich smrti ke strýci.

Domácí peklo

V polovině 20. let se manželé vypravili na dovolenou do své oblíbené Itálie a ubytovali se jako vždy ve vile u Giovanniho Marocca, s nímž měla Marie poměr. Ani její manžel ostatně nepatřil k nejvěrnějším, a tak jednoho dne pohár trpělivosti s nešťastným manželstvím přetekl. Marie podala žádost o rozvod – doufala, že dopadne v její prospěch.

Manžel se ale nechtěl nechat obvinit z rozpadu manželství a usvědčil ji před soudem z několikaleté nevěry s Italem Maroccem. Navíc se také rozhodl napsat pěstounům jejich dcery, že se Maruška musí vrátit natrvalo domů. Věděl, že její utrpení bude pro jeho ženu tou nejkrutější ranou…

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související