Písecká femme fatale. Zažila domácí peklo, nebo je měla sama na svědomí?

Marie Lepešková byla za vraždu odsouzena na dvacet let těžkého žaláře
Marie Lepešková byla za vraždu odsouzena na dvacet let těžkého žaláře
0:00
/
0:00

Románek mladičké studentky a stárnoucího profesora, nevěra v italském přímořském letovisku a kulka do hlavy – to jsou kulisy případu vraždy, která otřásla jihočeským Pískem v závěru roku 1927.

Marie Lepešková pocházela z rodiny majitele obchodu koloniálním zbožím v Železnici u Jičína. Narodila se 5. května 1887 jako Marie Malá. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka. Otec se brzy znovu oženil a z nového vztahu měl dvě děti. Marie se dobře učila a doufala, že se po absolvování gymnázia v Hradci Králové stane učitelkou. V sextě ale lyceum opustila, oficiálně kvůli nemoci. Pravým důvodem však bylo těhotenství.

Osudová chyba

Gymnaziální profesor Vojtěch Lepeška byl 6. září 1927 nalezen mrtvý ve svém bytě v Písku

O třicet let starší Vojtěch Lepeška byl mrzoutský profesor matematiky a fyziky v Písku. S devatenáctiletou studentkou Marií se seznámil přes inzerát, v němž se vydával za dobře situovaného c. k. tajemníka. Románek se neobešel bez následků, a tak byl profesor Lepeška nucen si Marii v únoru 1910 vzít.

Za dva měsíce se jim narodila dceruška Marie. Ale očekávané štěstí se nedostavilo. Manželství bylo plné hádek, Lepeškových nevěr a oboustranné nespokojenosti. Dcera, kterou nikdy neuznal za svou, putovala do péče k Mariiným rodičům a po jejich smrti ke strýci.

Domácí peklo

V polovině 20. let se manželé vypravili na dovolenou do své oblíbené Itálie a ubytovali se jako vždy ve vile u Giovanniho Marocca, s nímž si Marie začala poměr. Ani její manžel ostatně nepatřil k nejvěrnějším, a tak jednoho dne pohár trpělivosti s nešťastným manželstvím přetekl. Marie podala žádost o rozvod – doufala, že dopadne v její prospěch.

Manžel se ale nechtěl nechat obvinit z rozpadu manželství a usvědčil ji před soudem z několikaleté nevěry s Italem Maroccem. Navíc se rozhodl také napsat pěstounům jejich dcery, že se Maruška musí vrátit natrvalo domů. Věděl, že její utrpení bude pro jeho ženu tou nejkrutější ranou…

Účinkují: Jaromír Meduna, Eva Kodešová, Nicole Tisotová, Marcela Nohýnková, Jakub Gottwald, Otakar Brousek ml., Michal Zelenka, Kajetán Písařovic, Tomáš Havlínek

Komentuje: PaedDr. Laděna Plucarová, ředitelka archivního odboru Státního oblastního archivu v Třeboni

Scénář: Jitka Škápíková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 29. května 2019