Vnímám hudbu jako léčivou a vlastně se tak celý život léčím, směje se muzikant a zpěvák Ondřej Gregor Brzobohatý

2. listopad 2023

Skládá se mu lehce? „U profesora Stanislava Jelínka jsem se kdysi vymluvil na to, že nepřišla inspirace a on mi vynadal s tím, že inspirace neexistuje a je to jen výmluva lenochů,“ vzpomíná. Jaké vzpomínky má na tátu? Co prozradil o muzikálu Anděl Páně? Jaká byla spolupráce s Richardem Müllerem? A jak mu přišel do života klavír?  

Podle Ondřeje Brzobohatého člověk nemusí mít melancholické nálady na to, aby složil melodii. „Někdo má tu úžasnou představivost hudby, že k tomu nepotřebuje ani piano, což já nemám. Raději si sednu ke klaviatuře, protože tam je to jistota.“

„Vnímám hudbu jako léčivou a chodím si k ní odpočívat, než abych ji znásilňoval a chtěl po ní, aby mi dala melodii. Já mám při muzice terapii a vlastně celý život se léčím,“ přiznává Ondřej Gregor Brzobohatý.

„Když se sejdeme s přáteli a je tam piano, jdu většinou hrát a jedeme všechno od Šlitra a Ježka až po Madonnu a Eltona Johna. Zvykl jsem si, že jsem takovej jukebox,“ směje se skladatel, pianista a zpěvák v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.