Vlastimil Vondruška: "Ve středověku se v Českých zemích žilo lépe než v Německu"

11. září 2012

V úterý 11. září přivítala moderátorka Marie Retková v magazínu "Je jaká je" historika a spisovatele Vlastimila Vondrušku.

Malé historické ohlédnutí
Za dva týdny tomu totiž bude přesně 800 let, co budoucí císař Fridrich II. z rodu Štaufů vydal v Basileji svému nejmocnějšímu spojenci Přemyslu Otakaru I. dokument obrovského symbolického významu: Zlatou bulu sicilskou. Zná ji prakticky každý, kdo měl na základní i střední škole dějepis. Týká se české státnosti a českým vládcům natrvalo zabezpečovala dědičný královský titul. Leckdo by jistě také dokázal vysvětlit, proč byla listina v roce 1212 opatřena sicilskou pečetí. Fridrich při svém tažení do střední Evropy ještě nebyl císařem, ale "pouze" vládcem Sicilského království, což zabíralo území téměř poloviny Itálie. Co možná ale nevíte, je, že Zlatá bula sicilská měla omezenou dobu platnosti.

Zlatá bula sicilská ve Státním ústředním archivu v Praze

Více už prozradil dnešní host, Vlastimil Vondruška: „Pokud to vezmeme historicky přesně, tak platila pouze čtyři roky. Tehdy byla totiž taková praxe, že vždycky další bula jakoby potvrzovala platnost té starší. O pár let později byla tedy vydána Zlatá bula z Ulmu. Nicméně Zlatá bula sicilská se stala i tak absolutním symbolem.“

Logo

Proti proudu
Podle jeho slov ale tato listina absolutně nezapadá do představ o současném budování Evropy. "Troufnu si říct, že jde přímo proti proudu Evropské unie, protože dokumentuje politické koncepce našich předků. Přemyslovcům na jednu stranu otevírá dveře do Evropy, přesně stanovuje, jak se budou podílet na chodu Říše římské, na druhou stranu jim ale dává absolutní suverenitu. A o to vlastně v tomto dokumentu jde.

Přemyslovská epopej
Vlastimil Vondruška, který se v současnosti věnuje výhradně spisovatelské činnosti a je autorem mnoha historických románů, nás nezasvětil pouze do historie tohoto významného dokumentu, ale takříkajíc provedl celým 13. stoletím. Přízeň čtenářů si totiž získal především sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II. V těchto dnech na pulty knihkupectví přichází druhý díl jeho úspěšné Přemyslovské epopeje.

Ve středověku nám to šlo
Dozvíme se v ní i toto, pro mnohé z nás možná překvapující, zjištění: „Stabilita středověkého přemyslovského státu byla nesrovnatelně vyšší, než je dnes. Za Václava k nám přicházejí standardy západoevropského rytířství a budují se první kamenné hrady, které mají podobu vyspělé západní architektury. Začala kolonizace lesů a přicházeli sem němečtí kolonisté. To proto, že v Českých zemích se žilo lépe než v Německu. Dnes to zní jako pohádka, ale ve středověku sem přicházeli Němci, protože tu byly lepší životní podmínky a vyšší příjmy.

Více se dozvíte v audiozáznamu rozhovoru s Marií Retkovou. Dozvíte se mj. i to, z jakých zdrojů čerpá Vlastimil Vondruška literární náměty a prozradí, jakým dílem je v jeho dílech zastoupena pravda a fikce.

autor: Eva Belzová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka