Vlastimil Vondruška: Ve středověku se v Českých zemích žilo lépe než v Německu

11. září 2012

„Dnes to zní jako pohádka. Ale ve středověku sem přicházeli Němci, protože tu byly lepší životní podmínky a vyšší příjmy,“ popisuje znalec 13. století a autor historických detektivek Vlastimil Vondruška. Co jeho samotného překvapuje na Zlaté bule sicilské, která teď slaví 800. výročí? Z jakých zdrojů čerpá Vlastimil Vondruška literární náměty? A jaký podíl má v jeho dílech pravda a fikce? Poslechněte si.

V těchto dnech si připomínáme 800. výročí Zlaté buly sicilské. Jde o symbolický dokument, který českým vládcům natrvalo zabezpečoval dědičný královský titul. Paradoxně ale bula měla omezenou dobu platnosti.

„Pokud to vezmeme historicky přesně, platila pouze čtyři roky. Tehdy byla totiž taková praxe, že vždycky další bula jakoby potvrzovala platnost té starší. O pár let později byla tedy vydána Zlatá bula z Ulmu. Nicméně Zlatá bula sicilská se stala i tak absolutním symbolem,“ vysvětluje Vlastimil Vondruška.

Zlatá bula sicilská ve Státním ústředním archivu v Praze

Proti Evropské unii

Podle něj ovšem tato listina absolutně nezapadá do představ o současném budování Evropy. „Troufnu si říct, že jde přímo proti proudu Evropské unie. Protože dokumentuje politické koncepce našich předků.“

„Přemyslovcům na jednu stranu otevírá dveře do Evropy. Přesně stanovuje, jak se budou podílet na chodu Říše římské. Na druhou stranu jim ale dává absolutní suverenitu. A o to vlastně v tomto dokumentu jde. “

Přemyslovská epopej

Vlastimil Vondruška si jako spisovatel získal přízeň čtenářů především sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II. Na pulty knihkupectví teď přichází druhý díl jeho úspěšné Přemyslovské epopeje. Dozvíte se z něj možná i překvapivé informace.

„Stabilita středověkého přemyslovského státu byla nesrovnatelně vyšší, než je dnes. Za Václava k nám přicházejí standardy západoevropského rytířství a budují se první kamenné hrady, které mají podobu vyspělé západní architektury.“

„Začala kolonizace lesů a přicházeli sem němečtí kolonisté. To proto, že v Českých zemích se žilo lépe než v Německu. Dnes to zní jako pohádka, ale ve středověku sem přicházeli Němci, protože tu byly lepší životní podmínky a vyšší příjmy.“

autor: Eva Belzová
Spustit audio

Související