Testy DNA ukázaly, že mám víc genů neandertálců, prozrazuje spisovatel Vlastimil Vondruška

17. červen 2021

V renesanci platilo, že by člověk neměl dělat celý život jednu věc, připomíná historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. I proto otevřel v 90. letech sklářskou huť. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Původně to měla být relaxace, pak způsob obživy, ale propadl jsem tomu a věnoval huti 15 let. Byl začátek 90. let a já se do toho vrhnul s entuziasmem. Na Máchově jezeře není problém sehnat lidi od podzimu do jara. Ale přes léto dali výpověď a šli prodávat na jezero buřty. Zaskakoval jsem i za jednoho taviče, měl jsem v noci čas a vrátil se k psaní. První Oldřichové z Chlumu tak vznikli v kanceláři Královské hutě.“

Jsem potomkem Ötziho

Vlastimil Vondruška si nechal dělat testy DNA a našel mezi předky zajímavou osobnost. „Podle testů byl mým přímým předkem Ötzi, co ho našli zamrzlého v Alpách. Mám v sobě víc genů neandertálců, než je běžný průměr.

Dvacet let jsem se vrcholově věnoval horolezectví. A teď vím, proč jsem se v Alpách cítil tak dobře. Neměl jsem problém s teplem, ani zimou. I to byla vlastnost neandrtálců, která se dědí přes obrovskou propast staletí.“

Svoboda myšlení se ohýbala vždy

Život v době od konce 17. do poloviny 18. století zobrazil Vlastimil Vondruška v knize Křišťálový klíč. „V prvním dílu vyprávím o šenovském obchodníku Krajbichovi, který skutečně žil. Začínal tak, že na trakaři vozil sklo do Hamburku i Petrohradu. Tak vydělal první peníze a začal kupovat povozy.“

Knížka O svobodě myšlení vyjde v červenci. „Postavil jsem ji na tom, jak se v různých dobách svoboda myšlení ohýbala. Třeba jak jezuité a církev rekatolizovala do té doby protestantskou českou společnost. Mám tam i různé žertovné pasáže a také dějiny rozhlasu.“

Co ho fascinuje na neandertálcích? Byla doba temna opravdu temná? Jak se na nás budou dívat naši potomci? Jsme ve fázi pádu hodnot a existuje národní duše?

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související