Vlasta Chramostová: Bít se pro ano, a pro ne též se bít

6. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlasta Chramostová

Ve věku 92 let zemřela herečka Vlasta Chramostová, jedna z tváří sametové revoluce. Ohlédněte se s Dvojkou za tím, jak se život slavné herečky zrcadlil v jejích rozhlasových rolích. V dokumentu uslyšíte unikátní záznamy z bytových her nebo z její přednesu Cyrana, kterého chtěla vždycky hrát.

„U mě divadlo, celá moje práce, všechno, vždycky bylo spjato se společenskými ději. V 50. letech byl můj muž označen za nepřítele vlády a strany. V 70. letech jsem byla disidentka a chartistka. A po listopadu 89 jsem se objevila na seznamench spolupracovníků Stb,“ shrnuje stručně spojitosti svého života se změnami, kterými si česká společnost za uplynulých 60 let prošla.

Vlasta Chramostová, snímek z natáčení v 50. letech.

Léta prožitá v izolaci od milované práce se Vlasta Chramostová snažila naplnit alespoň nějakou aktivitou. Díky rozhlasovému archivu a podomácku pořízeným záznamům můžete slyšet úryvky z představení jejího bytového divadla. Anebo třeba pojednání Evy Kantůrkové o Janu Husovi. Natočila ho v době, kdy byla ve velmi špatném psychickém stavu.

Duchem Cyrano

Jako refrén v dokumentu zaznívají některé pasáže z Cyrana, kterého Vlasta Chramostová vždy toužila hrát. Vysvětluje proč a názorně předvádí, které myšlenky tohoto romantického rytíře přijímá za své. Právě o ně se opírala v době, kdy ji pronásledovala státní bezpečnost a kdy byla odsouzena za uctívání památky Jana Palacha.

Ohlédnutí Vlasty Chramostové za jejím životem a rozhlasovými rolemi je kritické. Herečka v něm neztrácí nadhled a dovede si přiznat své chyby a omyly. Dřívější herecké výkony a současné komentáře nestojí v kontrastu proti sobě.

Já jsem byla nejšťastnější v disentu, 20 let. Sice to byly nejkrutější časy, nesměla jsem hrát divadlo, byla jsem takzvaně neosoba, ale byla jsem nejvíc v souladu sama se sebou.

Vlasta Chramostová

Osudové zvraty

Spíš společně utvářejí zajímavý pohled na život a osud ženy, která nikdy nestála v závětří a nečekala, až se přežene bouřka. Cyranovo zvolání „Bít se pro ano, a pro ne též se bít“ můžeme dnes, stejně jako dřív, pokládat za její motto.

Ambicí dokumentu není rozverné vzpomínání na postavy, které Vlasta Chramostová před mikrofonem ztvárnila. Spíš jde o hlubší pohled na témata a osudové zvraty, které její život provázely.

Vlasta Chramostová a Josef Kemr na tribuně na Letné
autor: jht
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...