Poklady Národního divadla: Nejbohatší osobní archiv? Ten Vlasty Chramostové

17. říjen 2016

V Anenském klášteře, kde sídlí Archiv Národního divadla, uchovávají i řadu osobních archivů herců, pěvců, tanečníků a dalších divadelních tvůrců. Nejbohatší je ten, který sem svěřila herečka Vlasta Chramostová.

„Obsahuje třeba 1591 civilních fotografií paní Chramostové a jejích přátel, například Václava Havla anebo Jaroslava Seiferta, 1617 snímků z divadelních představení, dále výstřižky, korespondenci, divadelní texty, filmové a televizní scénáře,“ prozrazuje archivářka Marie Hradecká.

Archiv věrně zachycuje herecký i osobní život Chramostové. Připomíná léta v angažmá v Olomouci, v Brně, v Divadle Československé armády (dnešním Vinohradském), v Divadle Za branou v Praze i roky, kdy jako disidentka a chartistka nesměla vystupovat a věnovala se bytovému divadlu.

Archiv Národního divadla uchovává taky osobní archivy scénických výtvarníků Jana Skalického a Martina Pokorného, operního pěvce Hanuše Theina nebo třeba herečky Blanky Waleské. Kuriózně se tam dostaly režijní poznámky režiséra Jaromíra Pleskota: zachránila je jeho žena, když je on chtěl vyhodit do popelnice.

Spustit audio

Související