Poklady Národního divadla: Nejbohatší osobní archiv? Ten Vlasty Chramostové

17. říjen 2016

V Anenském klášteře, kde sídlí Archiv Národního divadla, uchovávají i řadu osobních archivů herců, pěvců, tanečníků a dalších divadelních tvůrců. Nejbohatší je ten, který sem svěřila herečka Vlasta Chramostová.

„Obsahuje třeba 1591 civilních fotografií paní Chramostové a jejích přátel, například Václava Havla anebo Jaroslava Seiferta, 1617 snímků z divadelních představení, dále výstřižky, korespondenci, divadelní texty, filmové a televizní scénáře,“ prozrazuje archivářka Marie Hradecká.

Archiv věrně zachycuje herecký i osobní život Chramostové. Připomíná léta v angažmá v Olomouci, v Brně, v Divadle Československé armády (dnešním Vinohradském), v Divadle Za branou v Praze i roky, kdy jako disidentka a chartistka nesměla vystupovat a věnovala se bytovému divadlu.

Archiv Národního divadla uchovává taky osobní archivy scénických výtvarníků Jana Skalického a Martina Pokorného, operního pěvce Hanuše Theina nebo třeba herečky Blanky Waleské. Kuriózně se tam dostaly režijní poznámky režiséra Jaromíra Pleskota: zachránila je jeho žena, když je on chtěl vyhodit do popelnice.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.