Vladimíra Dvořáková: Vládní čtvrť? Ghetto a po pracovní době město duchů, kam vás pošlou protestovat
Politoložka varuje před vybudováním vládní čtvrti, jak z finančního hlediska, tak z bezpečnostního. „Ale hlavně jde o to vyloučení určité skupiny lidí. Budete chtít protestovat? Jeďte do Letňan.“
Premiér Andrej Babiš sní o novém úřednickém kampusu v Letňanech, kam by přesunul víc než 10 000 úředníků. Náklady na stavbu odhadl naposledy na 10 miliard korun. Věří, že investice bude ekonomicky výhodná a státu se vrátí do pěti let. Potřebuje ČR novou vládní čtvrť?
„Já vůbec nejsem nadšená z myšlenky vládní čtvrti,“ přiznává politoložka Vladimíra Dvořáková v pořadu Dvojky Jak to vidí. „To vždycky vytváří určité ghetto a to není dobře. Není to dobře ani proto, že se opustí centrum města. V centru je symbolika, je to symbol moci státu. I to, že se v centru pohybují davy turistů a chodí tudy lidé do práce, je důležité. Vládní čtvrť se po skončení pracovní doby stane čtvrtí duchů.“
Vidím tu obrovský dopad na funkčnost města jako živého systému. Naprosté vylidnění Malé Strany a Starého Města a na druhou stranu vytvoření dalšího ghetta na okraji. Ale hlavně jde o to vyloučení určité skupiny lidí. Budete chtít protestovat? Jeďte do Letňan.
Strategický problém
Magistrát ale chce postavit i nemocnici, byty. Mělo by vzniknout spíše jakési městečko. „Otázka je, kolik se tam toho vejde. Ale každopádně toto vylidnění bude markantní. Navíc je to i obrovský strategický problém. Tam je vojenské letiště, vládní letiště, to jsou objekty, které jsou první v momentě, kdy dochází k nějakému konfliktu. Takže vedle toho postavit vládní čtvrť?“
Dvořáková se ptá i na to, co se bude dít se stávajícími budovami. Změna by se totiž měla týkat asi 115 budov, přičemž 90 % by se mělo vyprázdnit. „Představa, že ve všech těchto palácích vzniknou znova muzea a galerie, zní hezky. Já bych se jenom zeptala ředitelů současných galerií, jak jsou na tom finančně, aby mohli zabezpečit kvalitní chod těchto muzeí a galerií.“
Jde o ceny pozemků?
Dvořáková upozorňuje na umělé vytvoření prémiové lokality a zdražení letňanských pozemků. Odmítá i údajný synergický efekt, kdy si prý občan bude moci vyřídit víc věcí v jednom areálu. „Mě by zajímalo, kolik lidí bylo kdy na nějakém ministerstvu. Běžný občan chodí na úřady, které potřebuje, ale ne na ministerstva.“ A že v současné době mají některá ministerstva kanceláře na několika různých místech?
„Základním problémem by měla být digitalizace a komunikace přes sítě. Nemělo by být tak podstatné, jestli přejdu ulici nebo pojedu tři stanice tramvají, abych se dostala do další budovy. Mohlo by to sice něco zjednodušit, ale ty náklady a to umístění úplně na okraji mi připadá dost zvláštní,“ uvažuje politoložka. „Navíc ministři jezdí do parlamentu. To přesuneme i parlament?“
Další témata rozhovoru: 100. výročí vzniku Výmarské republiky; vládní čtvrť jako ghetto; podle ministra financí budeme muset šetřit; žaloba Univerzit Karlovy na prezidenta Miloše Zemana.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Vladimíra Dvořáková – 12. února 2019
Hostem byla politoložka Vladimíra Dvořáková.
-
Vladimíra Dvořáková: Ovlivňování soudu ze strany politiků je nepřípustné
Navrhoval prezident Miloš Zeman bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu „výměnný obchod“? A kdy vlastně mohou soudci komunikovat s politiky?
-
Vladimíra Dvořáková: Čučkaři, rambohafík, GDPR nebo zpovykaní... Co je slovem roku?
Které slovo nejlíp vystihuje uplynulý rok? V letošním výběru médií se nejčastěji objevují výrazy, které použili politici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.