Vít Pohanka: Polštinu berte sportovně

11. červen 2015

Která slova a výrazy v polštině mohou vést k úsměvným ale i zrádným nedorozuměním. Jazykové záludnosti. Fejetony zahraničních zpravodajů.

Začněme u jídla. Dodnes mi trochu cukají koutky úst, když mám třeba dětem objednat zmrzlinu („lody“) nebo hamburger ze stoprocentní „wolowiny“ (tedy hovězího masa).

Nabídka takové „mizerie“ (okurkového salátu) v restauraci může u nezkušeného návštěvníka z Čech vzpudit rozpaky. A děti mi dodnes při nákupu v supermarketu rády hlasitě připomínají: „Ser! Táto, ser!“ To abych snad nezapomněl koupit jejich oblíbenou značku sýra.

Nově příchozí v Polsku mohou zpočátku zaskočit některé sporty. U těch míčových je polština aspoň důsledná: fotbal je „piłka nożna”, házená „piłka ręczna“ a volejbal „piłka siatkowa“.

Matoucí jsou pro Čecha obvykle lyže: „narty biegowe lub zjazdowe“ a brusle „łyżwy“. Zatím mi nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit, proč máme v češtině plochou dráhu, zatímco v Polsku je to populární „żużla”.

Naše jazyky si našly někdy zajímavě rozdílné, přitom docela logické a zvukomalebné způsoby, jak se vypořádat s technikou. Naše letadlo je pro Poláky „samolot“, auto „samochod“ a pro vrtulníky mají krásný výraz „śmiglowiec“. A jestli náhodou pojedete na nebezpečnou východní Ukrajinu a budete se shánět po neprůstřelné vestě, vězte, že je to „kamizelka kuloodporna“.

Nakonec se nemůžu vyhnout dvěma choulostivým výrazům, které bývají nevyčerpatelným zdrojem chichotání českých návštěvníků. Když třeba v polském rádiu uslyšíte pořad nazvaný „Co robić, żeby państwo nie oszukali w sklepie internetowym“, neděste se. Hrozba sexuálního násilí někde v suterénu není v Polsku o nic větší než u nás v Česku. Chtějí vám jen poradit, jak se nenechat podvést v internetovém obchodě.

autor: vpo
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...