David Koubek: Falešní kamarádi z Brazílie

1. červen 2015

Kterým českým slovům se v Brazílii vyhnout? Jazykové záludnosti. Fejetony zahraničních zpravodajů.

Možná víte, co jsou to při učení jazyků falešní kamarádi. Jsou to slovíčka, která znějí v jednom jazyce podobně jako ve druhém, ale znamenají něco jiného. Třeba německé stuhl (štúl) není stůl, ale židle. I v případě brazilské portugalštiny taková slovíčka existují.

Třeba kdybyste chtěli Brazilci doporučit, aby si vzal bundu, protože venku je zima, asi by se zasmál a řekl – ale co děláš, vždyť s bundou chodím ven pokaždé. I když je 40 stupňů. Bunda totiž znamená v portugalštině pozadí. Tedy onu svalnatou část těla, co je mezi zády a nohama.

Což o to, každý ji máme. Není to nic sprostého. Ovšem přece jen to není radno na ulici moc říkat. Aby si kolemjdoucí nemysleli, že někoho hodnotíme. A aby nám třeba od nějaké Brazilky nepřiletěla jedna přes ústa. Naštěstí na brazilských plážích o teplém zimním oblečení mluvit nemusíme.

Horší je, když musíte použít slovíčko, které už je vyloženě vulgární. A to musíte, pokud se vás jako Češky zeptají na to, odkud jste. Odpovíte: „Jsem Češka, eu sou tcheca.“ Od slušňáků můžete čekat takové to cudné – řekněme spolknuté vyprsknutí. Od s-prosťáků i smích a nějakou poznámku.

Ono slovo je totiž označení pro blízkou část těla oné předchozí, ale jen v případě žen. Úplná záchrana ani není říct, že jste z České republiky: „Da República Tcheca.“ Přece jen, pořád je známá spíš Tchecoslováquia, a lidé si zkrátka raději vyberou význam, kterému se mohou zasmát.

A pokud na to chcete jít sofistikovaně a říct, že jste ze země, jejímž hlavním městem je Praha („Praga“), proč ne. Koneckonců Prahu mnoho Brazilců zná. Jen pozor: praga (s malým p) je zkáza, mor, škůdce, slota či klatba. Tedy nic hezkého.

Ale pokud máte pocit, že snad vše, co vám připadne neškodné a hezké, byste raději neměli říkat, mám tu jednu větu: „Ela nadava na gota.“ To, když řeknete Brazilci, bude si myslet, že jste poeta. Bude totiž rozumět: „Plavávala v kapce.“

autor: dkk
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...