Virózní šarka peckovin
Proti živočišným škůdcům a houbovým chorobám ovocných dřevin i zelenin v našich zahradách a sadech můžeme úspěšně zasahovat biologickými i chemickými prostředky.
Při systematickém a včasném jejich použití budeme mít naše výpěstky téměř čisté, což odpovídá zásadám IOR (integrované ochraně rostlin), která je definována jako dostatečná ochrana a čistota ovoce i zeleniny, kdy každý další chemický postřik je dražší než dosažené zlepšení čistoty výpěstků. Chceme-li dělat všestranné (=integrované) zahrádkaření, musíme přistoupit na skutečnou IOR.
Bohužel, mimo ochranu před škůdci a chorobami jsou virózy a jim podobné fytoplazmózy, kterých je na rostlinách dohromady hodně desítek. V ČR ani ve světě nejsou povoleny k použití žádné přípravky na ochranu proti nim. Za nejvýznamnější přenašeče virů se považují živočišní vektoři (např. mšice a trásněnky, ale také háďátka) a infikovaný rostlinný materiál = sazenice, očka, rouby, hlízy, cibule aj. Rostliny je třeba soustavně prohlíže. Rostliny napadené i podezřelé z napadení viry nelze v žádném případě dále pěstovat, použité nářadí dezinfikovat, především z důvodu nebezpečí možného přenosu virů. Virózní rostliny bez milosti likvidujte.
V tuto podzimní dobu, kdy jsou na peckovinách ještě zelené listy, je nezbytné je prohlédnout na zdravost samotných listů. Nejčastějším projevem jsou na modrých peckovinách (tedy švestkovitých) žluté kroužkovité skvrny, na meruňkách a broskvích byly tvarové deformace na povrchu a žluté kroužky na peckách meruněk. Skvrnité byly také listy a plody třešní a višní. Všechny plody peckovin jsou změněny také v jejich dužnině, ta bývá načervenalá pod slupkou nebo kolem pecky, současně je méně sladká, protože virózy blokují při vývoji plodů jejich sladkost, což je tvorbu cukrů neboli sacharidů.
Kdykoliv zjistíte virózu na peckovinách, ale i na zeleninách (nejčastěji na rajčatech), poraďte se urychleně v odborné poradně a nemilosrdně zlikvidujte napadené rostliny.
Ilustrační fotografie byly pořízeny na zelené renklodě v posledním týdnu září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka