Vincent van Gogh. Malíř slunečnic s rozervanou duší

Vincent van Gogh se narodil 30. března 1853. Zemřel roku 1890 kousek od Paříže v městečku Auvres-sur-Oise v hostinci Ravoux na následky střelného zranění v sedmatřiceti letech. Malíř, který za svého života prodal jen jeden jediný obraz a neustále balancoval na samé hranici bídy a živoření, se po své smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob.

Jeho životní cesta vedla z nizozemského Zundertu přes opulentní jihofrancouzské Arles, pařížský Montmartre a psychiatrickou kliniku v Saint-Rémy-de-Provence až do pitoreskního městečka u řeky Oise, kam se jednoho dne vrátil z prací v plenéru vážně zraněn.

Teorií o Vincentově smrti je dnes celá řada, ovšem jisté je, že po sobě zanechal dílo téměř nevyčíslitelné hodnoty. Kdo by neznal van Goghovy slunečnice nebo jeho slavné autoportréty?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.