Vila Karla Čapka vydala svědectví o smrti Jana Masaryka. Konečně jasno?
Pátečníky měli mnozí současníci za konspirátory. Když po válce chtěla Olga Scheipflugová tradici Pátečníků obnovit, chodil do vily bratří Čapků i Jan Masaryk. Byl tam i pár dnů před svou smrtí.
Ve vile bratří Čapků se 13 let každý pátek scházela prvorepubliková skupina intelektuálů. Hlavní osobností Pátečníků byl prezident Tomáš G. Masaryk. Dalšími hosty byli liberálně orientovaní novináři, umělci a politici jako Ferdinand Peroutka, Jiří Poláček, František Kupka nebo František Langer. Schůzky ustaly s druhou světovou válkou a smrtí Karla Čapka.
Když se je později snažila obnovit Olga Scheinpflugová, křeslo po TGM už zůstalo prázdné. Jen občas přišel syn Jan Masaryk. „Naposledy ho viděli pár dní před smrtí. 10. března 1948 ale paní Olze zatelefonoval jeho komorník, že je Masaryk mrtev. Sebevražda to ale nebyla. Pak se hovor přerušil a komorník pak taky někde zmizel,“ vzpomíná Tomáš Halík, který v dětství býval s rodiči u Scheinpflugové hostem.
Konspirátoři?
Plno současníků původní Pátečníky obviňovalo z ovlivňování české politiky. „Myslím, že Čapek až tak rafinovaný nebyl,“ říká literární historik Jan Holý. Prostě jen chtěl mít vedle sebe skupinu intelektuálů, která si bude vyměňovat názory. „Zval i Vladislava Vančuru, přestože jeho politické názory nesdílel.“
Politické konspirace pak podle ředitelky Památníku Karla Čapka Kristýny Váňové nejednou Čapek vyvracel i ve svých novinových článcích. Asi ho fascinoval londýnský klubový život, ke kterému tam trochu přičichl. To, o čem doopravdy mluvili, se ale asi už nedozvíme.
Čapkovi šlo o ovzduší tolerance, o demokratický duch, přičemž ale jeho tolerance nikdy nebyla bezzubá a ke každému vstřícná.
Jiří Holý, literární historik
Pondělní Pátečníci
Jak vůbec schůzky původních Pátečníků začaly? Nenápadně. „Karel nejdřív chodil na procházky s Fráňou Šrámkem. Ale byly to pondělky. Někdy ve čtvrtek se pak asi přidávali další,“ popisuje Váňová. Být součástí Pátečníků se postupně stalo společenskou prestiží. Čapek prý ale později jen trnul, aby někdo ze stávajících členů nepřivedl ještě další. Pak by se totiž už do vily nevešli.
Související
-
Pravda o atentátu na Jana Masaryka a další politiky
Webový speciál Historie českého zločinu bez audia.
-
Pravda o smrti Jana Masaryka. „Dospěl jsem k jednoznačnému...
Jan Masaryk se narodil přesně před 131 lety. Nad jeho smrtí 10. března 1948 ale dlouho visely otazníky. Pád z okna koupelny byl vyšetřován celkem čtyřikrát a případ...
-
„Dospívání Jana Masaryka trvalo přes 30 let,“ říká Pavel...
Když Jan Masaryk nesložil maturitu, poslali ho rodiče do USA. Tam mu diagnostikovali duševní poruchu. Dva pobyty za oceánem z něj ale nakonec udělali šikovného poli...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.