Viktor Sodoma: S bráchou jsme poslouchali, jak táta s Jiřím Suchým zkouší
Jeho rodiče založili slavnou Redutu. „Vystupovali tady pro kamarády. Jiří Suchý hrál na basu a otec s maminkou zpívali,“ vzpomíná zpěvák.
Otec byl výtvarník a jeho kolegou byl Jiří Suchý. „Měli rádi americkou muziku, a proto založili skupinu Akord klub. Zkoušeli u nás na Žižkově a s bráchou jsme to poslouchali. Já se kytaře a zpívání začal věnovat až na bechyňské keramické škole. Na zahradě vždycky hráli trampské písně bratři Ryvolové,“ probírá se zpěvák vzpomínkami na mládí.
Semafor, Kahovec a retro
Na vojně se seznámil se skupinou Mefisto a Karlem Svobodou. Vystupoval se Slávkem Šimkem a Jiřím Grossmannem, pak se skupinou Flamengo. „Dokonce jsme hráli na svatbě Petra Jandy. V roce 1966 jsem dostal lano od skupiny Matadors. Se Semaforem jsem začal spolupracovat až v roce 1975.“
Co dělá Viktor Sodoma dnes? „Teď zpíváme spolu s Karlem Kahovcem a skupinou George and Beatovens už asi 18 let retro tvorbu. Kapelu Karel převzal od Petra Nováka. A účinkuji v divadle Semafor s Miluškou Voborníkovou, Luďkem Sobotou a Jiřím Krampolem.“
Co prozradil ze soukromí?
Médii také nedávno proběhla svatba Viktora Sodomy. „Brali jsme se před 50 lety a měli takovou malou svatbu. Po 50 letech jsme udělali větší svatbu v kostele v Neratově, kde mám chalupu.“
„Seznámili jsme se díky Petru Spálenému. Šli jsme po Národní třídě, Petr zapískal na dvě holky. Ona pak přišla na vystoupení a od té doby jsme spolu,“ usmívá se spokojeně.
Kde bydlí a jak tráví volný čas? Jak skončilo jeho podnikání? Kde a jak se chystá slavit 75. narozeniny?
Související
-
„Největší přání? Na měsíc vrátit 60. léta!“ Viktor Sodoma a Karel Kahovec u Jana Čenského
Viktor Sodoma a Karel Kahovec se znají už od mládí. Potkali se v kapele The Matadors.
-
Karel Kahovec má spoustu práce. Jen dodává: „Proč to nepřišlo o dvacet let dřív?“
Byl velkým přítelem Petra Nováka. Dodnes zpívá jeho songy se skupinou George nad Beatovens. Chybět nemůže nikdy Náhrobní kámen. Kterou písničku ale nikdy nezazpívá?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.