Viktor Dyk. Od Krysaře k Deváté vlně
Básník, prozaik, dramatik, publicista a politik Viktor Dyk, se narodil v těsné blízkosti česko-německé jazykové hranice a riziko poněmčování a ztráty národní identity citlivě vnímal už od raného mládí. Jeho nacionalismus byl ještě posílen za pobytu v Praze, kam odjel studovat nejprve gymnázium a poté Právnickou fakultu UK. Zemřel 14. května 1931.
Coby devatenáctiletý zažil národnostní bouře propuknuvší po pádu Badeniho vlády a zrušení jazykových zákonů zrovnoprávňujících češtinu s němčinou. Šlo do značné míry o formativní zkušenost, která ho přivedla nejen do redakcí národoveckých časopisů, ale i do nacionalistických politických stran – přičemž je dobré pokusit se vnímat nacionalismus v jeho původním a nepokřiveném významu.
Devátá vlna - prorocká předzvěst konce
Za československou národní demokracii byl v roce 1920 dokonce zvolen do Národního shromáždění a v roce 1925 do senátu. Paralelně s politickou činností vyvíjel také činnost literární. Mezi jeho nejznámější prozaická díla bezpochyby patří novela Krysař.
Z poezie si největší přesvědčivost zachovává jednak jeho válečná tetralogie, jednak poslední sbírka Devátá vlna. Ta je prorockou předzvěstí Dykova vlastního konce – právě ve vlnách Jaderského moře nalezl v pouhých třiapadesáti letech smrt, poté co při koupání utrpěl srdeční infarkt. Tuto smutnou událost dodnes připomíná Dykův pomník na chorvatském ostrově Lopud.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.