VIDEO: Jak se zkoumala kostra Tycha Braha

20. listopad 2010

Pozůstatky věhlasného dánského astronoma Tycha Braha (1546–1601) už opět odpočívají v hrobce chrámu Panny Marie před Týnem. Uloženy tam byly v závěru slavnostní bohoslužby, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Do hrobky se nevrátilo jen několik nejnutnějších vzorků, které teď dostanou histologové a chemici.

Cílem analýz má být rozřešení, zda Brahe zemřel na akutní či chronickou otravu rtutí, anebo zda mohlo jít o jinou, dosud neznámou příčinu. Klíčovým bude s největší pravděpodobností zkoumání dochovaných vlasů a vousů, v nichž by se rtuť měla zachovat dodnes. Z množství, jaké přístroje na jednotlivých částech těla objeví, lze vyčíst další podrobnosti skonu věhlasného vědce, který patřil k nejlepším astronomům své doby a jehož optická pozorování byla překonána až několik desetiletí po vynálezu dalekohledu.

První záznam z hrobky Tycha Braha on Vimeo.

Vědecké instituce, které se na zkoumání ostatků Tycha Braha podílejí:

Univerzita v Aarhusu
Národní muzeum
Národní památkový ústav
Kodaňská univerzita
Muzeum hlavního města Prahy
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Institute of Physics and Chemistry, University of Southern Denmark
Ústav chemické analýzy AV ČR
Nemocnice Na Homolce – Radiodiagnostické oddělení
Univerzita Karlova
Správa Pražského hradu
Ústav patologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Lunds Universitet
Fysiska Institutionen

autor: Marek Janáč
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.