Velikonoce jsou o smutku a utrpení, říká Zbigniew Czendlik

22. březen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zbigniew J. Czendlik

V čem se podle kněze a moderátora liší vánoční svátky a Velikonoce? Co by mělo být jejich aktuálním tématem?

Známý kněz a moderátor Zbigniew Czendlik se na Velikonoce moc těší. I když… „Upřímně? Víc mám rád Vánoce, protože dostáváme dárky,“ směje se šibalsky. „Vánoce jsou nejkrásnější. A Velikonoce nejdůležitější,“ vysvětluje. Velikonoce ale podle něj mezi lidmi nemůžou Vánocům konkurovat.

Pryč s těžkými tématy

„Symbolem Vánoc je dítě, rodina. A my se skláníme nad jesličkami.“ Velikonoce jsou o těžkých tématech: o utrpení, smrti, zradě a bolesti. „To nejsou témata, která bychom vyhledávali,“ myslí si kněz. „Raději utíkáme do světa iluzí.“

Je přesvědčený, že Velikonoce jsou k tomu, abychom se zamysleli i nad tématem uprchlíků. „Většinou o tom nerad diskutuji. Polarizuje to společnost. Je to politické téma. Ale na druhou stranu se k tomu musím postavit jako křesťan a člověk,“ připouští.


Zbigniew CzendlikNepotkal jsem se ještě s nenávistí uprchlíka. Ale kolikrát jsem se potkal s nenávistnými projevy lidí, se kterými tady žiju.

Buďme milosrdní

„Milosrdný je ten, kdo má milost v srdci. A Ježíš nám vyhlásil amnestii. Odpustil nám. Na tom je postavená celá křesťanská kultura,“ nabádá. Zároveň ale upozorňuje, že máme dvě oči, abychom jedno „mohli přimhouřit“.

„Nikdo není tak svatý, aby na něm nebylo něco špatného. A nikdo není tak špatný, aby na něm nebylo něco dobrého. Kolik já mám neřestí! A jsem vděčný za to, že mi někdo odpustil.“ A jaké má velikonoční přání? „Aby v lidech ožilo něco, co je schované pod povrchem. Aby to z mrtvých vstalo.“

Jan Rosák a Zbigniew Czendlik

Co je velikonoční triduum? Jaká je symbolika jednotlivých dnů? Kdy vyjde jeho nová kniha Postel, hospoda, kostel? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Jan Rosák
Spustit audio