Václav Malý: Plod po potratu, i když nemá váhu půl kila, nepatří do odpadu!

13. listopad 2015

Úvaha nad chystanou novelou zákona o pohřebnictví. Podle ní mají mít rodiče možnost pohřbít dítě, které zemřelo ještě před narozením.

„Dosud zákon o pohřebnictví stanovuje, že plod po potratu, pokud nemá váhu půl kila, patří do odpadu. Toto má být konečně novelizováno,“ popisuje pomocný biskup pražský Václav Malý.

Současná legislativa

Současná legislativa totiž o plodu do 0,5 kg mluví jako o „potratu“, pokud má víc jak 0,5 kg, pak jako o „nenarozeném dítěti“. „Nebudu tady polemizovat. Já uznávám, že člověk je člověkem už od svého početí,“ říká biskup.

Potrat vs. amputace

„Myslím ale, že je důležitý posun, že se rozlišuje mezi amputovanými částmi těla a plodem po potratu. V této etické rovině vidím jako důležité, že rodiče mají možnost důstojně a pietně tuto záležitost uzavřít.“

Lhůta pro vyzvednutí ostatků

Pro rodiče se prodlužuje lhůta, do kdy se mohou o tělo dítěte přihlásit. A to z původních 96 hodin (4 dny) na 168 hodin (7 dnů). „Díky Bohu za to, že i na tuto citlivou oblast se pamatuje,“ dodává Malý.

Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Václav Malý , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová