Václav Luks: Kultura kvůli koronaviru neumře. Ale umělci to odskákali
Kultura patří k oblastem, která koronavirová opatření zasáhla nejvíc. Nezávislí umělci bez státní podpory bojují o existenci.
„Kultura se stala obětním beránkem,“ říká hudebník a dirigent Václav Luks v pořadu Jak to vidí... „V žádné kulturní instituci nebyl zdroj nákazy,“ připomíná v rozhovoru se Zitou Senkovou.
Přesto bylo mnoho kulturních akcí zrušeno. Například festival Colours of Ostrava. „My se bráníme, ale myslím, že tohle by se v byznysu nestalo.“
Práce není, kultura ale přežije
Kultura patří k oblastem, která koronavirová opatření zasáhla nejvíce. Nezávislí umělci bez státní podpory nyní bojují o existenci.
Čtěte také
„Znám dramatické osudy umělců, kteří si hledají nová zaměstnání,“ vypráví dirigent na Dvojce. Práce není. „Odpadly koncerty v zahraničí, které tvoří významnou část našich příjmů.“
„My jsme chtěli ukázat, že i za ztížených podmínek kultura přežije,“ popisuje zakladatel pražského barokního orchestru Collegium 1704. S kolegy hudebníky natáčeli videa. „Snažili jsme se nabídnout povzbuzení.“
Zpívat s rouškou je dobrodružství
Jak se pěvci vypořádali s rouškami? „Zpívat hodinu a půl s rouškou je velké dobrodružství,“ směje se v rozhovoru na Dvojce. Akustický rozdíl je značný. „Ale šikovný mistr zvuku si poradí,“ popisuje. „Ale zpěváků bych se na to neptal.“
Jsme šťastní, že můžeme zase hrát
Jak ovlivní nová opatření koncertní sezonu? „Jsme šťastní, že můžeme začít pravidelně hrát. Zpíváme a hrajeme beze změny,“ říká Václav Luks. Roušky musí mít od září jen publikum. „Němečtí umělci jsou na tom hůř.“
Další témata rozhovoru: restart koncertního života; kultura mazání i interpretace dějin.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Václav Luks – 27. srpna 2020
Hostem Zity Senkové byl hudebník a dirigent Václav Luks.
-
Jan Konvalinka: Je to záhada, ale ženy a děti snášejí koronavirus lépe
„Nemůžeme dělat pokusy na lidech,“ vysvětluje stále existující otazníky kolem nového typu koronaviru biochemik. Má semafor smysl? A proč je víc nakažených mezi mladými?
-
Václav Hořejší: O koronaviru víme dost. Přesto hrajeme o čas
Když se v 80. letech objevil virus HIV, trvalo vědcům několik let, než zjistili jeho podstatu. U koronaviru má věda jasno v řádu měsíců. Stále je tu ale spousta neznámých
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.