Václav Dostál: Skautský deník ve starořečtině odhaluje ilegální činnost Foglarova oddílu

8. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Foglar

Václav Dostál se stará o pražskou pobočku skautského archivu. Ta právě zpracovává unikátní osobní deníky Jarmila Jumbo Burghausera.

První starosta Junáka Jarmil Jumbo Burghauser popsal deset sešitů každodenními deníkovými záznamy ve starořečtině. Zachycuje v nich činnost skautů během protektorátu mnohem detailněji a otevřeněji, než tak činil jeho spolupracovník Jaroslav Foglar v oficiálních kronikách.

„V jejich 2. oddílu bylo několik kluků, kteří se bez vědomí vedoucího Foglara pokoušeli o různé zpravodajské nebo sabotážní akce,“ vysvětluje skautský archivář Václav Dostál. Jaká konkrétně byla podzemní činnost skautů během druhé světové války? A co znamená zrada skautských hodnot? Poslechněte si v audiozáznamu.

autoři: vlk , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...