V Semaforu zažil krásnou muzikantskou dobu. „Byla tam parta snů,“ vzpomíná Miroslav Paleček
Důležitou písní je pro zpěváka Hele lidi. „V roce 1968 ji vybral Jiří Černý do svého pořadu Dvanáct na houpačce. Otevřela nám vrátka do Semaforu a na folková jeviště.“
Na tu dobu vzpomíná Miroslav Paleček rád. „To byla jedna z nejhezčích muzikantských dob, kterou jsem zažil. Byla tam parta snů. Například po derniéře pořadu Dva muži někde si nás vzal do zákulisí Miroslav Horníček a navrhnul nám po těch sedmi letech tykání. Já zůstal jako opařený a Michael mi skočil do řeči a řekl: Mirku, když už si tykáme, nemohl bys mi půjčit nějaké prachy?“
Dvojice s Michaelem Janíkem
Byli nerozluční, ale teď už spolu přes deset let nevystupují. „Hráli jsme spolu bezmála 45 let. Bylo to moc fajn a stálo to za to. On byl v naší dvojici přes texty, já přes muziku, vhodně jsme se doplňovali,“ prozrazuje Miroslav Paleček zákulisí spolupráce.
Teď mu vyšlo album Písně domova jako pocta Jaroslavu Seifertovi, které si nadělil k 75. narozeninám. „Byly to takové nouzové narozeniny v nouzovém stavu. Proběhly v úzkém rodinném kruhu. Nebylo to špatné, ale musíme se dívat dopředu,“ uzavírá hudebník.
Související
-
Pavel Callta si na první videoklip vydělal ve svém vodáckém kempu
Zpěvák vystupoval se swingovým orchestrem a závodně plaval. Pracoval i jako delegát cestovní kanceláře a cestoval za studiem. Zvítězila ovšem hudba.
-
Pro Vaška Bláhu je kapela Divokej Bill vším. „Nedokážu si představit, že bych o ni přišel“
Před 22 lety založil Vašek Bláha skupinu Divokej Bill. Název vznikl podle jedné z prvních tří písniček a byl provizorní. Pak už zůstal.
-
Michal Hrůza k osudové chvíli ve Stodolní: „Vzal jsem si ponaučení nemíchat se do všeho, co vidím“
„Zjistil jsem, že můj dědeček Hrůza, rodák z Vídně, chodil zpívat do kostela,“ odpovídá zpěvák a muzikant Michal Hrůza na otázku, kde se zrodila jeho láska k hudbě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.