V Semaforu zažil krásnou muzikantskou dobu. „Byla tam parta snů,“ vzpomíná Miroslav Paleček

21. listopad 2020

Důležitou písní je pro zpěváka Hele lidi. „V roce 1968 ji vybral Jiří Černý do svého pořadu Dvanáct na houpačce. Otevřela nám vrátka do Semaforu a na folková jeviště.“

Na tu dobu vzpomíná Miroslav Paleček rád. „To byla jedna z nejhezčích muzikantských dob, kterou jsem zažil. Byla tam parta snů. Například po derniéře pořadu Dva muži někde si nás vzal do zákulisí Miroslav Horníček a navrhnul nám po těch sedmi letech tykání. Já zůstal jako opařený a Michael mi skočil do řeči a řekl: Mirku, když už si tykáme, nemohl bys mi půjčit nějaké prachy?“

Dvojice s Michaelem Janíkem

Byli nerozluční, ale teď už spolu přes deset let nevystupují. „Hráli jsme spolu bezmála 45 let. Bylo to moc fajn a stálo to za to. On byl v naší dvojici přes texty, já přes muziku, vhodně jsme se doplňovali,“ prozrazuje Miroslav Paleček zákulisí spolupráce.

Teď mu vyšlo album Písně domova jako pocta  Jaroslavu Seifertovi, které si nadělil k 75. narozeninám. „Byly to takové nouzové narozeniny v nouzovém stavu. Proběhly v úzkém rodinném kruhu. Nebylo to špatné, ale musíme se dívat dopředu,“ uzavírá hudebník.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.