Michal Hrůza k osudové chvíli ve Stodolní: „Vzal jsem si ponaučení nemíchat se do všeho, co vidím“
„Zjistil jsem, že můj dědeček Hrůza, rodák z Vídně, chodil zpívat do kostela,“ odpovídá zpěvák a muzikant Michal Hrůza na otázku, kde se zrodila jeho láska k hudbě.
„Já pak začal hrát na kytaru vlastní písničky a zjistil, že mě to osvobozuje. První text jsem složil v sedmé třídě na táboře a nesl název Monika, o nejkrásnější holce. Asi po třiceti letech přišla na koncert nějaká paní a byla to ona, Monika. Pamatovala si to,” kroutí hlavou.
První film
Skládá hudbu i pro film a jeho prvotinou byly Lidice. „Herec, kamarád Honza Budař vymýšlel píseň k filmu a říkal mi, že se chystá i soundtrack. Tak jsem to taky zkusil a natočil s Lucií Bílou písničku Slunce bylo krásné. Pak jsme s Anetou Langerovou udělali ještě Plamen a nakonec jsem film napůl i zhudebnil,“ vzpomíná Michal Hrůza.
Teď už mu paměť slouží. Měl s ní problémy po potyčce v ostravské Stodolní ulici, kdy utrpěl těžké zranění mozku. Dlouho byl v kómatu a bojoval o život. „Já si z toho vzal ponaučení. Nemíchat se do všeho, co vidím.”
To neznám…
Dnes vystupuje s vlastní kapelou Hrůzy, ale dřív hrál se skupinou Ready Kirken. Vznikla v roce 1995. „V Pardubicích v baru za mnou přišel jeden kluk a říkal: Ty prej hraješ. A kde? Tak jsem mu to řekl a on odpověděl: To neznám. A já taky hraju. Já se ptal kde. Odpověď zněla: Chinaski. A já na to: To taky neznám.“
Šlo o Michala Malátného, Žibuse. „Pak jsem prodával psí žrádlo, později cukrovinky a vydělal jsem si na první kombo. Žibus si nás vzal jako předkapelu a vydali jsme první desku. Nakonec jsem byl odejit, ale nelituju toho. Teď jsme založili se základem skupiny Ready Kirken fiktivní kapelu Otomans. Možná nikdy nebude hrát, ale dokládá to, že s tím základem kapely jsme zadobře,” uzavírá Michal Hrůza.
Co dělá jeho rodina? Kdy pokřtí svoje nové album Světlo do tmy? Kdo bude kmotrem? Kterou zemi by rád navštívil?
Související
-
Na vojenské škole jsem měl osm měsíců bez vycházek. Naučil jsem se vážit svobody, říká Michal Hrůza
Zpěvák studoval vojenské gymnázium. Maturoval ještě před sametovou revolucí a odmítl pokračovat dál v armádě. Z nouze dělal výhybkáře ve Frýdlantu.
-
Hrát s Manic Street Preachers je tak trochu nevděčný, říká...
Byl předskokanem Maniců, ale radši by skákal u Davida Bowieho. Když má trému, píše si taháky. A když píše písničky, používá urychlovač. Víte jaký?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.