Na vojenské škole jsem měl osm měsíců bez vycházek. Naučil jsem se vážit svobody, říká Michal Hrůza
Studoval vojenské gymnázium, na kterém odmaturoval v roce 1989. „Měl jsem tam 8 měsíců bez vycházek a naučil se vážit svobody,“ vzpomínal v Blízkých setkáních.
Michal Hrůza studoval vojenské gymnázium. Odmaturoval v roce 1989, ale odmítl pokračovat v armádě a jít na vysokou. „To gymnázium jsem musel zaplatit. Bylo tehdy 20 000. A do posudku jsem dostal, že nemám kladný vztah k socialismu.“
„Našel jsem si práci jako výhybkář ve Frýdlantu. Měl jsem pod sebou 10 výhybek, bral 1500 korun a 500 posílal na to gymnázium. Navíc jsem šel za necelý rok na normální vojnu a tam mě za trest dali do kotelny,“ vzpomíná Michal Hrůza.
Ve Frýdlantu se zrodil zpěvák
Muzikant se ve Frýdlantu taky platonicky zamiloval do paní výpravčí. „Psal jsem jí básně a ona řekla: No, ty básničky jsou dobrý, ale můj kluk řídí kombajn, a to je lepší.“ Vzpomněl si na Lennona, který radil sbalit holku na kytaru. Hrůza na ni prý začal hrát ještě na škole.
„Ve čtvrťáku jsme měli jediný koncert. Tam se musely nosit uniformy, ale my si z obarvených podvlíkaček udělali hubený metalový kalhoty. Když přišel velitel, odehrála se tam malinkatá sametová revoluce. Všichni křičeli, ať nás nechají hrát. A my to dohráli.“
Jak si zvolil název alba? Povedlo se? Co dělal v USA? Jaké si odtamtud odvezl zážitky? Pozná hit? Jsou Češi improvizátoři?
Související
-
Michalovi Hrůzovi nevadí, že se musí znovu učit vlastní písničky. Líbí se mu
Je čerstvým držitelem hudební ceny Anděl jako zpěvák roku. Satisfakce za necelý rok, kdy po vážném úrazu nemohl zpívat. Teď se vrací v plné síle a má za sebou úspěš...
-
„Spolupráce s Radůzou byla zajímavá,“ pochvaluje si zpěvák kapely Bílá nemoc
Teď jsem doktorem na plný pecky, konstatoval Zdeněk Hříbal, dětský diagnostik a současně zpěvák folkrockové kapely Bílá nemoc. Ta si k 30. výročí dala nové CD.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.