Pro Vaška Bláhu je kapela Divokej Bill vším. „Nedokážu si představit, že bych o ni přišel“
Před 22 lety založil Vašek Bláha skupinu Divokej Bill. Název vznikl podle jedné z prvních tří písniček a byl provizorní. Pak už zůstal.
„Původně jsme se měli jmenovat například Bio Kiss Boys. To by byla kapela odsouzená k zániku ještě dřív než vznikla,“ myslí si Vašek Bláha. Divokej Bill je z Úval u Prahy, kde je legendou i zkušebna kapely. „Léta jsme zkoušeli na základní škole. Před 15 lety jsme si ale koupili bývalou kovárnu u náměstí.“
Bez kapely ani ránu
Kapela je nejen pro Vaška Bláhu celý život. „Letos jsme na začátku roku ve skupině hodně zkoušeli a scházeli se. Pak jsme se v první vlně korony vůbec neviděli, v létě se zase sešli a zjistili, že nám to hraje skvěle. Bez kapely se nedá být. Nedokážu si představit, že bych o ni přišel,“ svěřuje se muzikant.
Hledá se kytara
Vašek Bláha bydlí kousek od legendárních úvalských závor a všude má kousek. „Teď chci všechno podřídit mým dvěma dcerkám, chci být s nimi, dokud je táta baví.“
Věnuje se truhlařině, jezdí na motorce a s kapelou se snaží zkoušet dvakrát týdně. Doma má 44 kytar, každý rok si kupuje jednu podle věku. „Chtěl bych kytaru z roku 76. Z roku, kdy jsem se narodil,“ vyzývá fanoušky, pokud by někdo o nějaké věděl.
Největším zážitkem ve volném čase byl pro Vaška Bláhu výlet do Indie s Matějem Homolou. „Mým snem je objet zeměkouli. Už se tady v hospodě scházíme a plánujeme.“
Kde se Vašek Bláha cítí nejlíp? Z jakého důvodu považuje za zlomový rok 2004? Připravuje s kapelou vánoční koncert? Co vzkazuje posluchačům Dvojky?
Související
-
Michal Hrůza k osudové chvíli ve Stodolní: „Vzal jsem si ponaučení nemíchat se do všeho, co vidím“
„Zjistil jsem, že můj dědeček Hrůza, rodák z Vídně, chodil zpívat do kostela,“ odpovídá zpěvák a muzikant Michal Hrůza na otázku, kde se zrodila jeho láska k hudbě.
-
Slza vznikla na inzerát. „Na internetu jsem našel Petrův kanál,“ vzpomíná Lukáš Bundil
Už od roku 2014 je na hudební scéně skupina se zpěvákem a youtuberem Petrem Lexou a kytaristou Lukášem Bundilem. Poradit si dokázali i s karanténou. Klip natočili doma.
-
Jezdím na koncerty šťastný a vracím se šťastný. To jsem přesně chtěl, vysvětluje Michal Malátný
Skupina Chinaski vznikla ještě pod jiným názvem už v roce 1987. Až do roku 2017 hrála v poměrně stálé sestavě. Pak se celá obměnila. „Znovu cítím tu správnou energii.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.