V hlavě mi běželo, proč to zase dělám. Klára Kolouchová o svém výstupu na Annapurnu
Po Mount Everestu, Kančendženze a K2 stanula Klára Kolouchová, jako vůbec první Češka, i na 10. nejvyšší hoře světa Annapurně. Proč jde při výstupu na Annapurnu o život více než jinde? Co považuje česká horolezkyně na horolezectví za nejtěžší? Co pro ni znamenala záchrana kolegy horolezce? A je věk pro horolezkyni přítěž, nebo výhoda?
I přes spoustu komplikací a turbulentních a dramatických momentů se výstup na nejnebezpečnější himálajský vrchol vysoký 8091 metrů Kláře Kolouchové podařil. „Přivezla jsem si jen omrzlé prsty. Tři měsíce jsem necítila půlku chodidla, což ale byla výhoda na pedikúře. Nemám ráda, když mi někdo sahá na nohy. Teď poprvé v životě jsem si to ale užívala, protože jsem nic necítila,“ popisuje česká horolezkyně, která o motivaci vrcholově lézt a o životě mezi rodinou a horami napsala knihu Nahoře fouká.
Omrzliny ji ale naštěstí o pocit triumfu na vrcholu nepálské velehory nepřipravily. „Omrzliny jsou v tu chvíli pod vaše rozlišovací schopnosti. Vjemy jsou tak intenzivní, že takovou prkotinu v tu chvíli nevnímáte. S věkem se mé myšlenky točí spíše kolem rodiny. Na vrchol jsme lezli extrémních 23 hodin vkuse a posledních 12 hodin jsem si pořád jako mantru opakovala: Proč to zase dělám? Proč jim to dělám? Ale v ten samý moment si i říkám, že když už to dělám, tak jim chci dát aspoň ten vrchol.“
Čtěte také
Rodina byla také důvod, proč před pár lety stála na křižovatce a rozhodovala se, že s horolezectvím skončí. „Vždycky říkám, že žijeme v krásné době a máme se neskutečně dobře. Když si ale žiju až moc krásně, potřebuju si život něčím naředit a sama sebe řízeně potrápit, abych si toho zase mohla vážit. Hory jsou moje obrovská láska a asi se vždycky budu po zdolání vrcholu ptát: Kam dál? Kam výš?,“ dodává pro Blízká setkání Klára Kolouchová.
Související
-
Horolezec Radek Jaroš: Vylézt na horu s kyslíkem je jako jet Tour de France na elektrokole
Když mu bylo šest, řekl, že bude horolezcem. A stalo se. Radek Jaroš je držitelem Koruny Himálaje a Koruny Světa.
-
Horolezkyně Klára Kolouchová na křižovatce. „Syn plakal, ptal se: Mami, ty už nikam nepolezeš, viď?“
Je horolezkyní, která napsala knihu o svých zážitcích s názvem Nahoře fouká. Říká, že hory dávají i berou. „A pořád dokážou překvapit,“ ujišťuje v Blízkých setkáních.
-
Obavy z toho, co tam na mě čeká, jsou větší než těšení, přiznává horolezec Jan Trávníček
Chystá se na další expedici. „První kopec je Broad Peak, což je taková „lehčí“ osmitisícovka. Tam jsem ještě nebyl. Hned naproti je K2 a tam jsem dlouho nebyl,“ směje se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.