Horolezec Radek Jaroš: Vylézt na horu s kyslíkem je jako jet Tour de France na elektrokole

26. listopad 2020

Když mu bylo šest, řekl, že bude horolezcem. A stalo se. Radek Jaroš je držitelem Koruny Himálaje a Koruny Světa.

Stanul na čtrnácti nejvyšších vrcholech. Této mety dosáhlo bez kyslíkových přístrojů zatím jen 15 horolezců z celého světa. „My neměli ani výškové nosiče. Chtěli jsme si to rozdat férově – my a hora. Zvládnout horu s kyslíkem, je jako byste jeli Tour de France na elektrokole.“

Za nesmírně důležitou považuje Radek Jaroš partu lidí, se kterou na vrchol leze. „Když jste s nimi dva měsíce, tak si musíte dobře rozumět. Víme o sobě víc, než naše manželky nebo přítelkyně,“ prohlašuje v Blízkých setkáních.

Horolezec Radek Jaroš (uprostřed) na Denali, nejvyšším vrcholu Severní Ameriky

Na Everestu jsem to otočil 50 metrů před vrcholem

Stalo se, že výstup vzdal těsně před vrcholem? „Ano, třeba na Everestu jsem to otáčel 50 metrů před vrcholem. Člověk je téměř v bezvědomí. Když je soudný, tak to otočí rád, protože ví, že cesta dál znamená smrt,“ vzpomíná horolezec na nelehké rozhodnutí.

Ta může nastat i ve stanu. „Rád spím v otevřeném stanu. Když ho zaplácne sníh, může být málo kyslíku a člověk se udusí i ve stanu. Kolikrát byly konflikty, protože spolulezci byla zima.“

Zůstal někdy pod lavinou? Má speciální trénink plic? Plánuje vylézt na nejizolovanější hory světa? Jak jde dohromady lezení a rodinný život? Jaký budou jeho kalendář na rok 2021?

autoři: Tereza Kostková , zk

Související